| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży. Pracownicy tej w przyszłym miesiącu kończy się umowa. W jakich przypadkach pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko po ustaniu zatrudnienia?

RADA
Jeśli powodem rozwiązania umowy w okresie ciąży jest upadłość lub likwidacja pracodawcy i pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, po urodzeniu dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli odpowiednio do kolejności porodu i liczby urodzonych dzieci 16, 18 lub 26 tygodni.

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) lub urlopu wychowawczego (art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Ponadto zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w okresie ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) lub urlopu wychowawczego:

- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia albo
- przyjęła dziecko w tym wieku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego.

W szczególnych przypadkach byłej pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, nawet jeżeli urodzi dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia). Zasiłek płaci jej wówczas ZUS.

Dzieje się tak, gdy umowa o pracę została rozwiązana z pracownicą w okresie ciąży:
- na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- z naruszeniem przepisów prawa, które zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu (art. 30 ww. ustawy).

W przypadku gdy powodem rozwiązania umowy w okresie ciąży była upadłość lub likwidacja pracodawcy i pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, do dnia porodu może ona korzystać z zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Natomiast w przypadku gdy urodzi dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli odpowiednio do kolejności porodu i liczby urodzonych dzieci 16, 18 lub 26 tygodni.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego ma także pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą przedłużono umowę do dnia porodu.

Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński przysługują przez okres:
- 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie,
- 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie,
- 28 tygodni (196 dni) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 180 k.p.).

Pracownica może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. W takim przypadku po porodzie przysługuje jej urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu.

Jeżeli zatem pracownica zdecyduje się przejść na urlop macierzyński i pobierać zasiłek na dwa tygodnie przed porodem, po porodzie ma prawo odpowiednio do 16, 18 lub 26 tygodni zasiłku macierzyńskiego. W przypadku gdy poród nie następuje w przewidywanym terminie, może zdarzyć się, że pracownica przed porodem wykorzysta zasiłek macierzyński za okres dłuższy niż 2 tygodnie. Wtedy okres zasiłku do wykorzystania po porodzie będzie odpowiednio krótszy o część wykorzystaną przed porodem.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »