| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

  • -podstawa na ubezpieczenie zdrowotne jest pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków ubezpieczonego,
  • -nie stosuje się ograniczenia maksymalnej wysokości składek rocznych do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej

Aktualnie wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne została ustalona na 9% podstawy wymiaru.

Zobacz też: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Zgłaszanie i opłacanie składek

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego powstaje w dniu rozpoczęcia wykonywania umowy cywilnej. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Gdy dokonuje się zgłoszenia jednocześnie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, właściwy jest wniosek ZUS ZUA. O objęcie jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym wnosi się na druku ZUS ZZA.
Zgłoszenia, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń społecznych, dokonuje płatnik składek – zleceniodawca. On także jest zobowiązany składkę obliczać i wpłacać na konto ubezpieczyciela w każdym miesiącu trwania umowy do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Obowiązek opłacania składek ustaje wraz z wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy.

Pracownik zawarł od 15 czerwca 2009 r. umowę zlecenie z innym podmiotem niż pracodawca. Z umowy o pracę otrzymuje on wynagrodzenie w wysokości 1500 zł miesięcznie. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlega zatem obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zleceniodawca, jako płatnik składek, jest zobowiązany zgłosić zleceniobiorcę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, na druku ZUS ZZA, w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. 

Zbieg tytułów

Możliwa jest sytuacja, w której osoba wykonuje kilka rodzajów działalności objętych obowiązkiem odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas należy opłacać składkę zdrowotną z każdego tytułu osobno. Dotyczy to na przykład zbiegu umowy zlecenia z umową o pracę, z prowadzeniem działalności gospodarczej czy jednoczesnego wykonywania kilku umów zlecenia. Z każdej umowy płatnik zobowiązany jest opłacać odrębną składkę.

Zasada ta nie ma zastosowania do umowy zlecenia wykonywanej przez osoba przebywająca na urlopie wychowawczym. Składkami na ubezpieczenie zdrowotne objęta jest wówczas umowa zlecenia, a z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacane.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK