| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki na FP i FGŚP za pracownicę, która skończyła 55 lat

Składki na FP i FGŚP za pracownicę, która skończyła 55 lat

Nasza pracownica 13 czerwca 2011 r. ukończyła 55 lat. Od którego miesiąca należy zaprzestać opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? O możliwości zwolnienia ze składek na FP i FGŚP za tę pracownicę dowiedzieliśmy się dopiero w sierpniu 2011 r. Do tego czasu potrącaliśmy pracownicy składki na te fundusze. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

Płatnik ma obowiązek sporządzać i przekazywać do ZUS dokumenty rozliczeniowe korygujące w następujących terminach:

  • 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS;
  • 7 dni od uprawomocnienia się decyzji – jeżeli konieczność korekty jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji;
  • 30 dni od otrzymania protokołu kontroli – jeżeli konieczność korekty wynika z przeprowadzonej kontroli.

Jeśli korekta – tak jak w przypadku składek na FP i FGŚP – dotyczy tylko danych wykazywanych wyłącznie w deklaracji, płatnik nie składa wraz z nią imiennych raportów miesięcznych.

Płatnik może odzyskać nienależnie opłacone składki, jeżeli wraz z korektą wystąpi z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Wniosek o zwrot nadpłaty należy złożyć po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone. Od 20 lipca br. nie obowiązuje 7-dniowy termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty. ZUS zwróci płatnikowi nienależnie opłacone składki, chyba że nie przekraczają wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (8,80 zł).

Jeżeli płatnik nie wnioskuje o zwrot nadpłaty, a na jego koncie nie widnieje zadłużenie, wówczas ZUS nadpłatę rozliczy na poczet bieżących lub przyszłych składek. Gdy płatnik ma zaległości w płatnościach na rzecz ZUS, nienależnie opłacone składki zostaną z urzędu zaliczone na poczet zaległych składek.

Podstawa prawna

  • art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9b ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 24 ust. 6a–6c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »