| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

W dniu wczorajszym, 31 lipca, minął termin na podjęcie decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS-u. Wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia wczorajszego powinni byli złożyć stosowne oświadczenie. Co z osobami, które nie złożyły oświadczenia?

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

W przypadku, gdy ubezpieczony był członkiem OFE, do dnia 31 lipca br. powinien był podjąć decyzje, czy chce swoje środki na emeryturę gromadzić tylko w ZUS-ie, czy również w OFE. Wyboru powinien był dokonać każdy członek OFE, niezależnie od daty urodzenia czy dnia zawarcia umowy z funduszem. W przypadku braku złożenia stosownego oświadczenia o dalszym odprowadzaniu części składek emerytalnych do OFE, całość tychże składek pozostała w ZUS. Dla wyboru ZUS-u, jako miejsca gromadzenia środków na przyszłą emeryturę, ubezpieczony zatem nie musiał podejmować żadnych kroków. Niezależnie od dokonanego wyboru, emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otóż na 10 lat przed emeryturą, środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane na subkonto ubezpieczonego w ZUS, tak aby w chwili osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ubezpieczonego, stan konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym wynosił 0 zł. W przypadku wyboru OFE więc, część składki będzie przekazywana do OFE do chwili osiągnięcia wieku na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku, środki zgromadzone w OFE będą sukcesywnie przekazywane do ZUS-u.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Możliwość dokonania ponownego wyboru

Ubezpieczony, który dokonał wyboru do końca lipca tego roku, będzie mógł ponownie zdecydować o tym gdzie przekazywane będą jego składki. Zmiany decyzji dokonać będzie można w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. Ponownej zmiany decyzji będzie można dokonywać co 4 lata, zawsze w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kolejne zmiany decyzji będą więc mogły nastąpić w 2016 r., a potem w 2020 r., 2024 r. itd.

Decyzję w sprawie przekazywania części składki do OFE lub pozostawienia jej w ZUS będzie można zmienić najwcześniej od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r.

W przypadku gdy ubezpieczony był członkiem OFE, a do 31 lipca 2014 r. nie złożył oświadczenia o dalszym przekazywaniu składki do OFE, będzie mógł zdecydować się na częściowe przekazywanie składki do OFE we wskazanych powyżej terminach. Dla dokonania wyboru, ubezpieczony będzie musiał złożyć stosowne oświadczenie na warunkach, jakie obowiązywały w tym roku.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 04.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia
Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata. /Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK