| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > ZUS czy OFE?

ZUS czy OFE?

Wybrać ZUS czy OFE? – przed tym dylematem wciąż stoi wielu niezdecydowanych. Do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami składka do OFE przekazywana będzie tylko do końca czerwca.

Po raz pierwszy ubezpieczonym przysługuje możliwość wyboru, czy chcą, aby część przyszłej składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Osoby, które chcą przekazać część składki emerytalnej do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE do 31 lipca. Poprzednio część składki była zawsze przekazywana OFE, zaś wybór ubezpieczonego ograniczał się jedynie do wyboru konkretnego funduszu. W rzeczywistości jednak zdecydowana większość osób trafiała do danego funduszu w drodze losowania.

Zapisz się na nasz newsletter

ZUS czy OFE?

Wśród uprawnionych do dokonania wyboru nadal sporo jest osób niezdecydowanych. Konieczne jest więc przeanalizowanie argumentów za każdą z dostępnych opcji. Jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo i przewidywalność, nasz wybór powinien paść na ZUS. Świadczeniobiorca nie spotka się z wahaniami wyceny i ryzyka inwestycyjnego, który jest charakterystyczny dla rynków kapitałowych. Dodatkowo może liczyć na stabilną waloryzację gromadzonego kapitału.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Jeśli jednak niestraszne nam ryzyko i jesteśmy gotowi je podjąć, żeby uzyskać wyższe świadczenia w przyszłości, możemy wybrać OFE. Przede wszystkim spowoduje to, że będziemy mogli korzystać z różnych źródeł dochodu emerytalnego, z których część opierać się będzie o rynek kapitałowy. Powstanie możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu wpłaconej kwoty, jednocześnie jednak obarczone to będzie ryzykiem. 

Zobacz również: ZUS w roli zakładu emerytalnego - opinia NIK

Należy pamiętać, że niezależnie od naszego wyboru większa część składki zawsze będzie trafiać na indywidualne konto oraz na subkonto w ZUS. Wybór dotyczy jedynie części przyszłej składki (2,92% podstawy jej wymiaru, czyli ok. 1/7 składki emerytalnej). Nawet jeżeli zdecydujemy się na pozostanie w OFE, trafi do niego jedynie część składki, a gromadzony kapitał i tak będzie stopniowo przenoszony do ZUS-u 10 lat przed przejściem na emeryturę. Wydaje się również, że w razie wyboru OFE nasza przyszła emerytura może wzrosnąć o kwotę kilkudziesięciu złotych. Wybór OFE nie jest więc alternatywą dla ZUS, tylko rozwiązaniem uzupełniającym, które może (choć nie musi) być korzystne.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK