| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wygaśnięcie umowy o pracę w przypadku śmierci pracownika w dniu wolnym od pracy

Wygaśnięcie umowy o pracę w przypadku śmierci pracownika w dniu wolnym od pracy

Kiedy wygasa umowa o pracę, jeśli pracownik zmarł w dniu wolnym od pracy? Czy dzień, w którym pracownik zmarł wlicza się do okresu zatrudnienia pracownika?

UWAGA!

Dzień, w którym nastąpiła śmierć pracownika, wliczamy do okresu zatrudnienia, nawet jeżeli w tym dniu pracownik nie podjął pracy.

Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należy w pierwszej kolejności ustalić proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danym roku wymiar urlopu (ponadto należy rozliczyć ewentualny urlop pozostały z lat ubiegłych). Dokonując tych obliczeń niepełny miesiąc kalendarzowy zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym znaczenia, czy zatrudnienie ustało pod koniec miesiąca, w połowie, czy na samym jego początku. Aby pracownik nabył prawo do urlopu za miesiąc kalendarzowy, wystarczy, że chociaż 1 dzień miesiąca, w którym dochodzi do zakończenia zatrudnienia, jest objęty okresem zatrudnienia pracownika. Chodzi w tym przypadku nie o przepracowanie co najmniej 1 dnia, ale pozostawanie w zatrudnieniu przez co najmniej 1 dzień.

Przykład:

Pracownik zmarł 1 marca 2014 r. Był on uprawniony do 26 dni urlopu i w tym roku nie korzystał jeszcze z tego urlopu. Rodzinie zmarłego pracownika przysługuje ekwiwalent pieniężny za 3 miesiące zatrudnienia. Za te 3 miesiące pracownikowi przysługiwało 7 dni urlopu wypoczynkowego (26 dni x 3/12 = 6,5; niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia). Taki wymiar będzie podstawą do wyliczenia ekwiwalentu za tegoroczny niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Podstawa prawna:

  • art. 631, art. 1551, art. 1552a–1553 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028
  • art. 83 ust. 2 ustawy z 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1529

Źródło: Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej, autor ponad 1500 publikacji, szkoleniowiec, prowadzi działalność doradczą

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK