| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych

Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych

Możliwe jest wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych w zakładzie pracy, w którym nie działają związki zawodowe oraz nie ma wybranego przedstawiciela pracowników. Jakie działania należy podjąć w tym celu?

Nasz zakład ma ostatnio problemy z zamówieniami, dlatego trudno jest zapewnić 8-godzinną pracę naszym pracownikom. Chcielibyśmy wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy. W zakładzie nie działają związki oraz nie ma wybranego przedstawiciela pracowników. Jakie możemy podjąć działania, aby wprowadzić dłuższe okresy rozliczeniowe?

Chcąc wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy, pracodawca powinien zorganizować i przeprowadzić wybory przedstawicieli pracowników, a następnie z wybranymi pracownikami zawrzeć porozumienie o wprowadzeniu takiego systemu.

Każdy pracodawca ma obowiązek konsultacji przy wprowadzaniu dłuższego okresu rozliczeniowego ze związkami zawodowymi, a gdy nie działają w zakładzie, z przedstawicielami pracowników. Brak jest przepisów określających tryb wyłaniania przedstawicieli pracowników, co oznacza, że pracodawca samodzielnie ustala warunki i sposób wyboru reprezentanta pracowników. Również pracodawca określa okres, na który powołany jest przedstawiciel pracowników oraz przysługujące mu kompetencje. Mimo że pracodawca konsultuje się z przedstawicielem pracowników, to wybrana na to stanowisko osoba nie jest objęta szczególną ochroną, jaka przysługuje np. niektórym działaczom związkowym.

Pracodawca może ustalić różne sposoby wyboru przedstawicieli załogi. Sposób przeprowadzenia takich wyborów może zostać swobodnie ustalony między stronami. Proces wyborczy nie powinien być przerywany przez żadną ze stron, tym bardziej pracodawca nie może mieć wpływu na wybór przedstawicieli. Jeżeli więc pracownicy mieli możliwość przeprowadzenia wyborów, a tego nie uczynili, należy przyjąć, że pracodawca nie będzie mógł wprowadzić dłuższego okresu rozliczeniowego.

O wprowadzeniu wydłużonego okresu rozliczeniowego (zaakceptowanego przez związki zawodowe albo przedstawicieli załogi) należy zawiadomić inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych od sporządzenia porozumienia w tej sprawie, załączając kopię tego porozumienia.

Podstawa prawna:

Art. 129, art. 150 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »