| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Umowa o praktyki absolwenckie a ciąża

Umowa o praktyki absolwenckie a ciąża

Czy umowa o praktyki absolwenckie powinna być przedłużona z powodu ciąży praktykantki do dnia porodu?

Zawarliśmy odpłatną umowę o praktyki absolwenckie na okres 3 miesięcy. Okazało się, że praktykantka jest w ciąży. Czy umowę tę należy przedłużyć do dnia porodu?

Nie, umowa o praktyki studenckie nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

W świetle art. 2 ust. 1 ustawy o praktykach studenckich osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, może przyjmować na praktykę osobę, która ukończyła, co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 roku życia.

Praktyka może odbywać się odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeżeli strony umowy określą odpłatność, wówczas nie może być ona wyższa od dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w roku 2013 nie może być wyższa niż 3200 zł).

W świetle przepisów ubezpieczeniowych odbywanie praktyki absolwenckiej nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Co oznacza, że od świadczeń pieniężnych wypłacanych z tego tytułu podmiot przyjmujący na praktykę nie rozlicza składek ZUS.

Do praktyki nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem art. 183a-183e, art. 129 § 1, art. 131 § 1, art. 132 § 1, art. 133 § 1, art. 134 i art. 1517 ustawy - Kodeks pracy. Tak więc art. 177 § 3 Kodeksu pracy nie ma zastosowania do umowy o praktykę studencką, a to oznacza z kolei, że umowa ta nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Podstawa prawna:

art. 2 i 4 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. nr 127, poz. 1052)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK