| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Dodatkowe roczne wynagrodzenie dla nauczycieli

Dodatkowe roczne wynagrodzenie dla nauczycieli

Jestem dyrektorem Zespołu Szkół, którego organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. W miesiącu marcu będziemy wypłacać dodatkowe roczne wynagrodzenie. Jeden z pracowników zwrócił się do mnie na piśmie z prośbą o wypłatę tego świadczenia w pięciu miesięcznych ratach, ostatnia rata zostałaby wypłacona w miesiącu lipcu br. Czy powinienem uwzględnić wniosek pracownika i czy nie narusza to przepisów?

Dyrektor mógłby wypłacić pracownikowi dodatkowe roczne wynagrodzenie za 2012 r. w ratach miesięcznych, pod warunkiem, że ostatnia rata zostałaby wypłacona do końca marca br. czyli w miesiącach styczeń, luty i marzec.

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Tak więc dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012 rok stało się należne z dniem 31 grudnia tego roku. Z kolei art. 5 ust. 2 wymienionej ustawy ustala, że wynagrodzenie to wypłaca się, nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Późniejsza wypłata powoduje, ze pracodawca popada w zwłokę wobec pracownika.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 i art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160 poz.1080 ze zm.)

reklama

Autor:

Źródło:

Własne
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »