| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Dodatkowe roczne wynagrodzenie dla nauczycieli

Dodatkowe roczne wynagrodzenie dla nauczycieli

Jestem dyrektorem Zespołu Szkół, którego organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. W miesiącu marcu będziemy wypłacać dodatkowe roczne wynagrodzenie. Jeden z pracowników zwrócił się do mnie na piśmie z prośbą o wypłatę tego świadczenia w pięciu miesięcznych ratach, ostatnia rata zostałaby wypłacona w miesiącu lipcu br. Czy powinienem uwzględnić wniosek pracownika i czy nie narusza to przepisów?

Dyrektor mógłby wypłacić pracownikowi dodatkowe roczne wynagrodzenie za 2012 r. w ratach miesięcznych, pod warunkiem, że ostatnia rata zostałaby wypłacona do końca marca br. czyli w miesiącach styczeń, luty i marzec.

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Tak więc dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2012 rok stało się należne z dniem 31 grudnia tego roku. Z kolei art. 5 ust. 2 wymienionej ustawy ustala, że wynagrodzenie to wypłaca się, nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Późniejsza wypłata powoduje, ze pracodawca popada w zwłokę wobec pracownika.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 i art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160 poz.1080 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK