| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Ocena pracy nauczyciela

Ocena pracy nauczyciela

Jak często może być dokonana ocena pracy nauczyciela?

Jestem dyrektorem gimnazjum. Jeden z nauczycieli złożył wniosek o dokonanie oceny pracy, którą muszę dokonać w miesiącu marcu. Ten sam nauczyciel w maju kończy staż na nauczyciela dyplomowanego i w czerwcu powinnam wystawić mu ocenę dorobku zawodowego za okres stażu. W sumie nauczyciel ten będzie miał dwie oceny. Czy będzie to zgodne z przepisami?

Nie wolno robić oceny pracy do roku po dokonaniu oceny dorobku zawodowego, jest tu prawna karencja. W drugą stronę można – bywa nawet, że trzeba - nie jest to zakazane. Ocena pracy a ocena dorobku to inna sprawa, są inne procedury i do czego innego służą.

Zgodnie z 6a ust. 1 ustawy –Karta Nauczyciela praca nauczyciela, z wyjątkiem pracy nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego, o której mowa w art. 9c ust. 6. Oznacza to, że można dokonać przykładowo w dniu 11 marca oceny pracy, a 12 marca czy za tydzień, miesiąc oceny dorobku zawodowego i wszystko jest zgodne z przepisami prawa. Nie można natomiast zrobić odwrotnie.
Należy przypomnieć, że ocena dorobku co do zasady służy do awansu zawodowego nauczyciela - ale może też przez cały rok od jej wystawienia służyć do konkursu na dyrektora. Natomiast ocena pracy służy do dodatku motywacyjnego, do nagród różnego rodzaju, a także do konkursu na dyrektora, do powierzenia stanowiska kierowniczego.

Podstawa prawna:

Art. 6a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK