| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz może pomagać fundacji przy realizacji zadań statutowych także za granicą. Wysyłając wolontariusza w miejsce, w którym trwa konflikt zbrojny, należy zapewnić mu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą.

Organizacja zawsze ma obowiązek zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jeżeli na podstawie zawartego porozumienia wolontariusz będzie pracował za granicą, na terenie gdzie trwa konflikt zbrojny, wystąpiła klęska żywiołowa lub katastrofa naturalna. Jeśli natomiast wolontariusz jest wysyłany do pracy za granicę, lecz nie będzie pracował w niebezpiecznych warunkach – to korzystający ze świadczenia może, lecz nie musi ubezpieczać wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zobacz: Jak uzupełnić braki kadrowe

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Wolontariusz wysyłany na terytorium państwa, w którym trwa konflikt zbrojny, wystąpiła klęska żywiołowa lub katastrofa naturalna, musi także posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą. Jeżeli koszty te nie są pokrywane z innego tytułu – w szczególności na podstawie przepisów o koordynacji, w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – ubezpieczenie takie musi wykupić dla wolontariusza organizacja.

Natomiast jeśli wolontariusz jest wysyłany do pracy za granicą, lecz nie będzie pracował w niebezpiecznych warunkach, organizacja nie ma obowiązku wykupić wolontariuszowi ubezpieczenia kosztów leczenia podczas pobytu za granicą (ale może to zrobić).

Ubezpieczenie OC

Przepisy nie przewidują obowiązku wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla wolontariuszy. Ten rodzaj ubezpieczenia warto jednak rozważyć. Chroni ono bowiem organizację korzystającą z pomocy wolontariusza przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich w związku z jego działaniami.

Gdzie się ubezpieczać i co robić w razie wypadku

Możliwość wykupienia ubezpieczenia dla wolontariuszy oferują praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Oferty różnią się zakresem odpowiedzialności, sumą gwarancyjną, a także wysokością składki. Nie ma znaczenia, jaką firmę wybierze organizacja – ważny jest natomiast wybór odpowiedniej polisy.

Tryb postępowania w razie wypadku jest uzależniony od rodzaju umowy zawartej z wolontariuszem i rodzaju jego ubezpieczenia. Szczegółowy sposób działania jest zazwyczaj określony w wykupionej polisie.

W przypadku pisemnego porozumienia z wolontariuszem o współpracy na okres przekraczający 30 dni należy:

  • wypełnić kartę wypadkową, która określa okoliczności zaistniałego wypadku,
  • udać się do lekarza i uzyskać zaświadczenie o stwierdzonym urazie,
  • sporządzić ksero porozumienia z wolontariuszem.

Po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji wszystkie te dokumenty powinny zostać przesłane do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwego ze względu na miejsce działania organizacji, z którą współpracował wolontariusz. Procedurę odszkodowawczą – podobnie jak w przypadku wypadków pracowniczych – przeprowadza ZUS.

Podstawy prawne:

Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1456)

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Ustawa z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz.U. Nr 199, poz. 1674; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit

Zdjęcia

Wolontariusz za granicą. /Fot. Fotolia
Wolontariusz za granicą. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK