reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

WSTĘP

Kosztami są przede wszystkim wynagrodzenia oraz liczone od nich składki na ubezpieczenia społeczne. Często zachodzi jednak także konieczność utworzenia dla przyjmowanej do pracy osoby całkowicie nowego stanowiska pracy, zapewnienia jej specjalistycznego sprzętu, odzieży roboczej czy ochronnej.

Część tych kosztów może być dofinansowana z różnych środków publicznych w związku z zatrudnieniem (czy też nawiązaniem z nią współpracy w innej formie) osoby należącej do którejś ze wspieranych grup - chodzi tutaj o osoby niepełnosprawne i bezrobotnych, ale także poborowych odbywających służbę zastępczą. Dla wielu instytucji istotna jest możliwość korzystania z pracy osób, które z pobudek altruistycznych (chociaż niewyłącznie - pamiętajmy, że każda praca daje doświadczenie zawodowe i nowe umiejętności) wykonują nieodpłatną pracę w ramach wolontariatu.

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z pracy pracowników tymczasowych. Pracodawca co prawda ponosi koszt wynagrodzeń i składek (w „opłacie” dla agencji pracy tymczasowej), ale nie jest obciążany kosztami pośrednimi związanymi z prowadzeniem dokumentacji kadrowej, dokonywaniem rozliczeń podatkowo-ubezpieczeniowych itp.

ZATRUDNIANIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, zwanej dalej ustawą o rehabilitacji) nakładają na pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne sporo ograniczeń związanych z ich zatrudnianiem - są to m.in. ograniczenia w zakresie czasu pracy, dodatkowych urlopów. Jednocześnie przepisy przyznają pracodawcy możliwość ubiegania się o różnego rodzaju wsparcie związane z tym zatrudnieniem - dofinansowanie wynagrodzeń, składek na ubezpieczenia społeczne, kosztów przystosowania stanowiska pracy.

Zatrudnianie - obowiązki pracodawcy

Samo zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie powoduje dodatkowych obowiązków. Jednak zatrudniając osobę niepełnosprawną, musimy pamiętać o kwestiach dopuszczalności wykonywania danej pracy przez osobę o konkretnym schorzeniu.

Co istotne, zatrudnianie osób niepełnosprawnych w wielu firmach będzie się wiązać ze zwolnieniem z obowiązku dokonywania wpłat na PFRON, czyli już z pewną wymierną korzyścią finansową. Zobowiązani do wpłat na PFRON są pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u których wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych jest niższy niż 6%. Dokonują wpłat na ten fundusz w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama