| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Nienależnie opłacona składka na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Nienależnie opłacona składka na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Płatnicy zatrudniający zleceniobiorców muszą pamiętać, że za niektórych z nich muszą opłacić składkę na Fundusz Pracy. Aby ustalić obowiązek opłacania składki na fundusz za te osoby, należy prawidłowo określić, czy ich wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiąc wynosi co najmniej wynagrodzenie minimalne.

PROBLEM

Zatrudniamy m.in. zleceniobiorców. Nie wszyscy osiągają wynagrodzenie w wysokości co najmniej obowiązującego minimalnego. Osoby te składają nam oświadczenia, z których w większości wynika, że nie osiągają innych przychodów, od których istnieje obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy. Okazało się, że program do obsługi płacowej od początku 2012 r. naliczał składkę na Fundusz Pracy za każdego zleceniobiorcę.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Chcemy teraz skorygować dokumenty rozliczeniowe i ubiegać się o zwrot tej składki. Jak możemy ubiegać się o zwrot nadpłaty? Czy musimy złożyć w ZUS wyjaśnienie, czym była spowodowana nadpłata?

Zobacz: Składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

RADA

Po złożeniu korekty dokumentów rozliczeniowych mogą Państwo odzyskać nadpłacone składki na Fundusz Pracy (FP) odliczając kwotę nadpłaty przy najbliższym terminie płatności z należności wpłacanych na rachunek FP i FGŚP. Alternatywnie, mogą Państwo wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. We wniosku o zwrot powinni Państwo wskazać, że nadpłata została spowodowana nieprawidłowym naliczeniem składki za zleceniobiorców.

UZASADNIENIE

Obowiązkowe składki na FP, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, wynoszących, w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, opłacają m.in.: pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby wykonujące umowę zlecenia.

Składka na FP nie jest zatem opłacana za wszystkich zleceniobiorców. Składki tej nie należy opłacać za osoby, które z umowy zlecenia podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 107 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia...).

(!)

Składki na FP nie należy opłacać za osoby, które z umowy zlecenia podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Składkę na FP obowiązkowo opłacają m.in. pracodawcy (art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia...).

Za „pracodawcę” należy uważać jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika. Oznacza to, że obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców, w przypadku zleceniodawców będących osobami fizycznymi, dotyczy tylko tych płatników, którzy zatrudniają co najmniej jednego pracownika.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ24
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem Infor.pl »