| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

PROBLEM

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W umowie o pracę tymczasową zawartą na 3 miesiące chcemy wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

RADA

Państwa postępowanie będzie prawidłowe, jeżeli pracownik tymczasowy wyrazi zgodę na wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy i takie uregulowanie będzie dla niego korzystne.

UZASADNIENIE

Możliwość wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych była wielokrotnie przedmiotem rozważań w doktrynie prawa pracy i w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Interpretacje dotyczące umów okresowych, zawartych na podstawie Kodeksu pracy, zachowują aktualność również w odniesieniu do umów o pracę tymczasową. Liberalizacja stanowisk zarówno sądownictwa, jak i ekspertów w tym zakresie nie przekreśla kategorycznie możliwości wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych. Wszystko bowiem zależy od korzyści, jakie płyną z tego dla pracownika. Ta korzyść musi być każdorazowo rozpatrywana indywidualnie i nie można jednoznacznie stwierdzić, że dłuższy okres wypowiedzenia umowy terminowej zawsze jest korzystny dla zatrudnionego. 

Polecamy: Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Może się bowiem zdarzyć, że to pracownik z powodu niekorzystnych warunków pracy będzie chciał jak najszybciej odejść z zakładu, a umownie będzie wiązał go dłuższy okres wypowiedzenia, niż wynika to z powszechnie obowiązujących przepisów. W takim przypadku postanowienia umowy o pracę byłyby sprzeczne z zasadami kodeksowymi. Dlatego należy przyjąć, że wydłużenie okresu wypowiedzenia terminowej umowy o pracę będzie zgodne z przepisami, jeżeli obie strony umowy wyrażają na to zgodę i wydłużenie to dotyczy wyłącznie okresu wypowiedzenia stosowanego przez pracodawcę. Natomiast wprowadzenie do umowy dłuższego okresu wypowiedzenia, który będzie obowiązywał obie strony, należy uznać za zgodne z przepisami, jeżeli nie powoduje to konfliktu między stronami.

W przypadku sporu o prawidłowości wydłużenia okresu wypowiedzenia będzie decydował ostatecznie sąd pracy na podstawie wszystkich okoliczności sprawy. Mogą zatem Państwo wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową, jeżeli pracownik wyraża na to zgodę i jest to dla niego korzystne, biorąc pod uwagę 1-tygodniowy okres wypowiedzenia właściwy dla takiej umowy (art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK