| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

(!)

Pracodawca może wprowadzić do umowy o pracę tymczasową dłuższy niż 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to korzystne dla pracownika.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w umowie o pracę tymczasową zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość jej wcześniejszego rozwiązania przez każdą ze stron:

  • za 3-dniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
  • za 1-tygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie (art. 13 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Klauzula ta, podobnie jak w przypadku umów o pracę na czas określony, ma charakter fakultatywny i strony mogą nie określać w umowie o pracę tymczasową możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. W przypadku gdy takie rozwiązanie zostało przewidziane w umowie i strony określiły 3-dniowy lub 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, do liczenia tych terminów będzie konieczne posiłkowanie się przepisami Kodeksu pracy. Tygodniowy okres wypowiedzenia upłynie zatem w sobotę (art. 30 ust. 21 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik agencji pracy tymczasowej został zatrudniony od 1 stycznia 2013 r. na podstawie umowy o pracę tymczasową na okres 6 tygodni. Strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 1-tygodniowym okresem wypowiedzenia. 6 lutego br. agencja pracy tymczasowej wypowiedziała umowę pracownikowi tymczasowemu z zachowaniem 1-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres ten upłynie 16 lutego (w sobotę).

Podstawa prawna:

● art. 13 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »