| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

(!)

Pracodawca może wprowadzić do umowy o pracę tymczasową dłuższy niż 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to korzystne dla pracownika.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w umowie o pracę tymczasową zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość jej wcześniejszego rozwiązania przez każdą ze stron:

  • za 3-dniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
  • za 1-tygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie (art. 13 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Klauzula ta, podobnie jak w przypadku umów o pracę na czas określony, ma charakter fakultatywny i strony mogą nie określać w umowie o pracę tymczasową możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. W przypadku gdy takie rozwiązanie zostało przewidziane w umowie i strony określiły 3-dniowy lub 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, do liczenia tych terminów będzie konieczne posiłkowanie się przepisami Kodeksu pracy. Tygodniowy okres wypowiedzenia upłynie zatem w sobotę (art. 30 ust. 21 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik agencji pracy tymczasowej został zatrudniony od 1 stycznia 2013 r. na podstawie umowy o pracę tymczasową na okres 6 tygodni. Strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 1-tygodniowym okresem wypowiedzenia. 6 lutego br. agencja pracy tymczasowej wypowiedziała umowę pracownikowi tymczasowemu z zachowaniem 1-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres ten upłynie 16 lutego (w sobotę).

Podstawa prawna:

● art. 13 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK