| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czym jest praca nakładcza?

Czym jest praca nakładcza?

Praca nakładcza jest to praca wykonywana w warunkach samodzielności wykonawcy, w miejscu należącym do niego, niekoniecznie osobiście, lecz przy pomocy członków rodziny. Oznacza to, że praca taka nie podlega przepisom Kodeksu pracy, a wiec nie spełnia warunków określonych w art. 22 ustawy.

Praca nakładcza

Umowa o taką pracę jest typem umowy wykazującej podobieństwo do umowy o dzieło, a także do umowy o pracę, jednakże niektóre przepisy prawa pracy stosuje się do niej tylko pomocniczo. Warunki wykonywania pracy nakładczej zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r.

Praca nakładcza to wykonywanie prostej pracy manualnej, jak np. składanie długopisów, spinek, zabawek itp. Umowę o pracę nakładczą zawiera się na piśmie. Należy w niej określić rodzaj pracy, podstawowe warunki, termin rozpoczęcia pracy oraz sposób wynagradzania. Ten ostatni musi określać minimalną miesięczną ilość pracy, co będzie zapewniało minimum 50% najniższego wynagrodzenia przewidzianego w przepisach prawa.

Porównanie do umowy o pracę

Okres, na jaki zawierana jest umowa o pracę nakładczą jest identyczny jak w przypadku umów o pracę. Oznacza to, że umowa taka może zostać zawarta na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na czas nieokreślony oraz na okres próbny. Wykonawca nie wykonuje jednak pracy w warunkach podporządkowania nakładcy, ponieważ najczęściej wykonuje ją w domu. Nakładca ma jednak obowiązek zapewnić wykonawcy wszelkie materiały i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Wynagrodzenie chorobowe

Osobie wykonującej pracę nakładczą przysługuje wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80% wynagrodzenia, odprawa pośmiertna tak samo jak pracownikowi zatrudnionemu w warunkach określonych przez kodeks pracy. Jeżeli wynagrodzenie wykonawcy wynosi co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia przewidzianego przez przepisy prawa, wówczas przysługuje mu coroczny urlop wypoczynkowy, o czym stanowi § 14 ww. rozp. Wykonawcy pracy nakładczej będącym inwalidą przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym.

Odpowiedzialność za niewykonania lub nienależyte wykonanie obowiązków

W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wykonawca ponosi odpowiedzialność wobec nakładcy na zasadach takich samych na jakich za szkodę odpowiada pracownik wobec pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli wykonawca wyrządził szkodę umyślnie, wówczas odpowiada w całej wysokości, a jeżeli nieumyślnie, wówczas ponosi odpowiedzialność tylko za rzeczywiste straty poniesione przez nakładcę, jednak nie więcej niż za 3- miesięczne wynagrodzenie przysługujące w dniu wyrządzenia szkody.

Zapraszamy na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK