| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Świadectwo pracy w aktach osobowych pracownika

Świadectwo pracy w aktach osobowych pracownika

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracownika. Dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia, a więc także kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy przechowuje się w części C tych akt. Czy tak samo jest w przypadku umów terminowych?

W jakiej sytuacji wydaje się świadectwo pracy?

Po nowelizacji (w 2011 roku) kodeksu pracy świadectwa pracy wydaje się w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 k.p.), a w przypadku, w którym pracownik jest zatrudniony na podstawie umów terminowych (umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy) zawartych w okresie 24 miesięcy (liczonych od zawarcia pierwszej z nich) - w związku z zakończeniem ostatniej z nich (art. 97 § 11 k.p.).

W takiej sytuacji, mimo kontynuowania zatrudnienia i rozwiązania w międzyczasie kilku umów o pracę, świadectwo wydaje się dopiero w dniu upływu 24-miesięcznego terminu albo później, gdy ostatnia z ww. umów nawiązana jeszcze przed upływem 24 miesięcy ulegałaby rozwiązaniu już po nim. Dokumentuje ono wówczas zakończone okresy zatrudnienia przypadające w ww. terminie. Ponadto, świadectwo pracy wydaje się w każdym czasie, w którym żąda tego pracownik w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z ww. umów terminowych lub za łączny okres zatrudnienia na ich podstawie, a przypadający przed zgłoszeniem żądania (art. 97 § 13 k.p.). Zasadą jest zatem wydawanie świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracy, wyjątkiem natomiast – ostatniej ze wskazanych umów terminowych zawartej w 24-miesięcznym okresie zatrudnienia oraz na żądanie pracownika.

Polecamy serwis: Czas pracy

W której części akt osobowych przechowuje się świadectwo pracy?

Kopie świadectwa pracy pracodawca przechowuje się w aktach osobowych pracownika (§ 4 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania z dnia 15 maja 1996 roku (Dz. U. Nr 60, poz. 282). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika z dnia 28 maja 1996 roku (Dz. U. Nr 62, poz. 286 ze zm.), dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia, w tym dotyczące żądania wydania świadectwa pracy (art. 97 § 11 k.p.) oraz kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy, przechowuje się w części C akt osobowych pracownika. W pozostałych częściach akt – A i B przechowuje się odpowiednio dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie (w tym świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie) oraz dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK