| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Kierowca, który w czasie urlopu wypoczynkowego, prowadził prywatny samochód w stanie nietrzeźwości, może zostać zwolniony przez pracodawcę. W razie skazania za przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego podmiot zatrudniający ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż wyżej określony podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Jednym z dostępnych środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów (art. 39 Kodeksu karnego). Zgodnie z art. 42 Kodeksu karnego w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sąd może orzec zakaz prowadzenia określonego rodzaju pojazdów. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Zobacz także: Utrata uprawień do wykonywania zawodu

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest najczęstszą przyczyną rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia na skutek utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy. Przestępstwo ma charakter umyślny, co powoduje, że zawsze zachodzi przesłanka zawinienia utraty uprawnień przez pracownika.

Na podstawie art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Zobacz również: Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień

Ostatnia przesłanka dotyczy m.in. utraty prawa jazdy w przypadku kierowcy. Jeśli zakres obowiązków pracownika obejmuje jazdę samochodem, prawo jazdy stanowi uprawnienie konieczne do wykonywania pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Utrata uprawnień do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
Utrata uprawnień do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia

Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK