| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie?

Umowa o pracę z Państwa pracownikiem, który został radnym, rozwiąże się, jeżeli przed ustaniem stosunku pracy uzyskają Państwo zgodę rady gminy na rozwiązanie z nim umowy o pracę. W przypadku braku zgody powinni Państwo cofnąć złożone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. W przeciwnym razie pracownik będzie mógł w sądzie pracy żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

UZASADNIENIE

Mimo że wypowiedzieli Państwo umowę o pracę pracownikowi w czasie, kiedy nie pełnił on jeszcze funkcji radnego, to umowa o pracę rozwiązałaby się na skutek tego wypowiedzenia, gdy pracownik będzie już radnym. Natomiast rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest on członkiem (art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym). Dlatego, aby rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, powinni Państwo uzyskać zgodę rady gminy. W podobnej sprawie wypowiedział się NSA w orzeczeniu z 6 maja 2003 r. (II SA/Kr 251/03), uznając, że ochrona radnego dotyczy także sytuacji, kiedy pracownik został radnym w czasie okresu wypowiedzenia. Zdaniem NSA, ochrona radnego dotyczy nie tylko samego wypowiedzenia, ale odnosi się także do rozwiązania stosunku pracy. Rada gminy zachowuje kompetencje w zakresie wyrażania zgody na rozwiązanie stosunku pracy radnego, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło wcześniej niż wybór pracownika na radnego, ale okres wypowiedzenia jeszcze nie upłynął.

Zagrożenie

Z pracownikiem, który został radnym w okresie wypowiedzenia, nie można rozwiązać umowy o pracę bez zgody rady gminy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »