| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia – zmiany

Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia – zmiany

Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia będą udzielane na nowych zasadach. Przewiduje to nowelizacja Karty nauczyciela, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Propozycje zmian

Nowelizacja Karty nauczyciela ma na celu doprecyzowanie przepisów służących poprawie organizacji pracy szkoły i zaspokajaniu potrzeb uczniów. Proponowane zmiany dotyczą m.in. wymiaru i terminu udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom szkół feryjnych, a także nauczycielom, którzy w ramach jednego stosunku pracy realizują obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej oraz szkoły nieferyjnej (np. przedszkola) oraz sposób udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek rejestrowania zajęć i czynności realizowanych w ramach czasu pracy nauczyciela poprzez uwzględnienie rejestrowania najistotniejszych czynności wspierających proces dydaktyczny, takich jak: doskonalenie zawodowe nauczycieli, praca zespołowa nauczycieli czy kontakt nauczyciela z rodzicami uczniów szkoły.

Polecamy również serwis: Czas pracy

Urlop wypoczynkowy nauczycieli

Określenie wymiaru i terminu udzielania nauczycielom urlopu wypoczynkowego ma odbywać się w sposób umożliwiający lepszą organizację pracy szkoły i wykonywanie jej zadań statutowych.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, będzie miał wymiar 47 dni roboczych w roku. W jego ramach nauczyciel będzie miał prawo do nieprzerwanego wypoczynku (co najmniej 28 dni kalendarzowych), a w przypadku dyrektora szkoły - 14 dni kalendarzowych. Określony będzie (w odrębny sposób) wymiar urlopu nauczyciela w roku, w którym podjął pracę po raz pierwszy.

Pozostałe dni robocze, przypadające w zależności od planu urlopów w szkole, w okresach ferii zimowych i letnich (wakacji), przerw świątecznych lub pozostałych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, będą wykorzystywane na realizację zadań statutowych szkoły oraz doskonalenie zawodowe, zgodnie z poleceniem dyrektora.

Zobacz również: Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy

Urlop dla poratowania zdrowia nauczycieli

W kwestii urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli nastąpi doprecyzowanie celu przeznaczenia urlopu, zmiana kryteriów jego przyznawania, wymiaru oraz zmiany w zakresie orzekania.

Zgodnie z założeniami, urlop dla poratowania zdrowia będzie udzielany nauczycielowi w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę. Urlop ten będzie mógł być udzielany również na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Wydłużeniu ulegnie okres pracy w szkole, po którym będzie można skorzystać z tego urlopu, z 7 do 20 lat. Łączny jego wymiar w okresie całego zatrudnienia zostanie skrócony z 3 lat do 1 roku. W przypadku wykorzystywania tego urlopu w częściach, kolejnego urlopu będzie można udzielić nauczycielowi nie wcześniej niż po przepracowaniu w szkole 3 lat od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Źródło: premier.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy i urlop dla poratowania zdrowia. /Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy i urlop dla poratowania zdrowia. /Fot. Fotolia

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK