| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzicom przysługują dwa dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 roku życia w roku kalendarzowym. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Zobacz: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Na podstawie art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502), pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni. Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Z uprawnień określonych w Kodeksie pracy, może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców albo opiekunów prawnych. Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

W myśl art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502) – dalej jako: „Kodeks pracy”, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Oznacza to, że wymiar zwolnienia od pracy przysługuje niezależnie od liczby posiadanych dzieci przez pracownika.

Dwa dni zwolnienia przysługują pracownikowi niezależnie od:

  • stażu pracy,
  • rodzaju umowy o pracę czy
  • wymiaru czasu pracy. 

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Nabycie i utrata prawa do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem

Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem w wymiarze dwóch dni przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Z powyższego wynika, że pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania w 2015 roku wniosku pracownika o udzielenie niewykorzystanych w latach poprzednich dni wolnych na opiekę nad dziećmi. Niewykorzystane dni wolne nie podlegają bowiem zsumowaniu i po prostu „przepadają”.

Należy również pamiętać, że pracownik traci uprawienie do wykorzystania wolnych dni do opieki nad dzieckiem z dniem ukończenia przez dziecko 14 lat a nie z upływem danego roku kalendarzowego. Dlatego też przykładowo, jeżeli dziecko ukończy z dniem 12 kwietnia 2015 roku 14 rok życia, to z tym dniem pracownik traci uprawnienia wynikające z art. 188 Kodeksu pracy.

Ponadto, pozbawienie pracownika władzy rodzicielskiej przez sąd skutkuje utratą przez pracownika uprawnienia do korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK