| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy

Uniewinnienie w sprawie karnej nie oznacza zwolnienia od odpowiedzialności odszkodowawczej względem pracodawcy

Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Sąd pracy może jednak przeprowadzać własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy.

Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za samochód służbowy

Wywołanie zagrożenia w ruchu drogowym

Zdaniem policji kierujący samochodem ciężarowym dopuścił się czynu z art. 86 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przepisem osoba, która na drodze publicznej w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i przeprowadzeniu dowodów sąd uznał, że pracownik nie ponosi odpowiedzialności za spowodowanie wypadku. Wyrok stał się prawomocny. Pracodawca nie wycofał jednak z sądu pracy roszczenia o odszkodowanie. Według zatrudniającego pracownik ponosi odpowiedzialność na podstawie umowy wiążącej ich wzajemnie. W tym miejscu powstaje problem. Czy prawomocne orzeczenie uniewinniające w postępowaniu karnym wiąże sądy cywilne?

Moc wyroków karnych

Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym (art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego). Z przytoczonego przepisu wynika, że sąd pracy będzie związany tylko wyrokiem za przestępstwo, a nie za wykroczenie. Co więcej, musi być to wyrok skazujący. Oznacza to, iż wyrok uniewinniający nie będzie wiązał sądu pracy.

Wyrok uniewinniający może mieć znaczenie dowodu podlegającego swobodnej ocenie sądu. Jeśli sąd pracy zawiesił postępowanie ze względu na toczące się równolegle postępowanie karne, pracownik może zażądać dopuszczenia dowodu z akt procesu karnego na okoliczności w nim ustalone.

Własne ustalenia sądów cywilnych

Co więcej, uznaje się, że sąd pracy ma możliwość sporządzania własnych ustaleń w zakresie odpowiedzialności za szkodę pracownika. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 1983 r. (III CZP 14/83) dowodzi, że prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo nieumyślne nie wyłącza w świetle art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego możliwości ustalenia w postępowaniu cywilnym, że sprawca działał umyślnie.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 1999 r. (I PKN 10/99) sąd pracy nie jest związany prawomocnym wyrokiem karnym skazującym pracownika za przestępstwo niedopełnienia obowiązków nadzoru nad powierzonym mieniem co do zakresu naprawienia szkody wyrządzonej niedoborem (art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego).

Podsumowując, pomimo istnienia prawomocnego skazującego wyroku karnego, sąd pracy może przeprowadzić własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy. Odrębne procedury cywilne i odmienne zasady ustalania odpowiedzialności za szkodę pozwalają sądom cywilnym na dochodzenie do własnych ustaleń.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1974 Nr 24, poz. 141 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 1971 Nr 12, poz. 114 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 Nr 43, poz. 296 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi. /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK