| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników

Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników

Coraz częściej polskie firmy wprowadzają prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników. Zdrowy i wypoczęty, skutecznie łączący życie zawodowe z prywatnym pracownik jest bardziej zaangażowany w pracę i efektywniej wykonuje swoje obowiązki. Corporate wellness zyskuje więc na znaczeniu.

Na przekór absencji

Polacy znajdują się w czołówce państw europejskich pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu. Poza pracowitością, są też według statystyk jednymi z najbardziej zestresowanych pracowników. To właśnie stres oraz zła kondycja psychiczna są coraz częściej głównymi przyczynami absencji chorobowej, która stanowi ogromne, liczone w miliardach złotych, koszty zarówno dla pracodawcy, jak i dla państwa. Wprawdzie, według danych ZUS, w porównaniu z I półroczem 2013 r. liczba zaświadczeń spadła o 8,2 proc., natomiast liczba dni absencji o 3,6 proc. – nadal jednak stanowi poważny problem dla wielu firm. – Absencja chorobowa nie tylko przekłada się na bezpośrednie koszty dla pracodawcy związane z dodatkowymi wydatkami np. na zastępstwa czy nadgodziny realizowane przez kadrę zastępczą, ale działa też demotywująco i dezorganizująco na pracę całego zespołu.

Wellness w firmie (1)

Spadek efektywności zespołu z kolei obniżona produktywność firmy – komentuje Dorota Terajewicz – Ekspert ds. Personalnych z Volkswagen Bank Polska. Firma ograniczyła problem absencji chorobowej dzięki realizacji „Akademii Zdrowia” docenionej przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami certyfikatem HR Najwyższej Jakości. W promocji inicjatywy brali udział sami pracownicy, którzy upowszechniali wśród całej kadry programy profilaktyczne „Zdrowa Kobieta” oraz „Zdrowy Mężczyzna” – coroczne przeglądy zdrowia dostosowane do indywidualnych potrzeb, wieku i płci pracownika. Firma zorganizowała również na terenie Banku cykl seminariów edukacyjnych na temat m.in. zasad prowadzenia zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom osób aktywnych zawodowo, ergonomii pracy czy metod pokonywania niezdrowych nawyków. „Akademia Zdrowia” uwzględniała ponadto treningi i mecze skoncentrowane wokół różnych dyscyplin sportowych. Dzięki działaniom podjętym w ramach „Akademii Zdrowia” po roku Volkswagen Bank odnotował zmniejszenie wskaźnika absencji chorobowej o 1 punkt procentowy. Uruchomienie projektu postrzegane jest także jako z jeden z czynników przyczyniających się do wzrostu poziomu zaangażowania, mierzonego indeksem zadowolenia Pracowników.

Firma przyjazna rodzinie

Ważną częścią corporate wellness staje się w ostatnim czasie zapewnienie pracownikom równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym. W związku z tym organizacje budują i wdrażają coraz bardziej rozbudowane programy prorodzinne stanowiące odpowiedź na potrzeby i oczekiwania pracowników wobec pracodawców. - Wiem jak bardzo wymagające jest pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi, i jak ważna może być rola pracodawcy we wspieraniu pracownika. Stawiając na komfort pracy zatrudnionych w Link4 rodziców jednocześnie zauważamy, iż działania te przynoszą obopólne, wymierne korzyści. Rodzice są bardziej zaangażowani w pracę i  czują się spełnieni w każdym z ważnych dla nich obszarów życia – Krystyna Matysiak, Dyrektor Pionu HR – Członek Zarządu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Link4.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK