| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Stypendium szkoleniowe

Osoby, które wezmą udział w szkoleniu finansowanym przez urząd pracy, mogą liczyć na wypłatę stypendium szkoleniowego. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą otrzymywać stypendium w wysokości 120 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. Jeżeli tych godzin jest mniej, wysokość stypendium jest ustalana proporcjonalnie, przy czym wynosi ono nie mniej niż 20 proc. kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych.

Polecamy także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Szkolenie grupowe a indywidualne

Wiele osób bezrobotnych zadaje sobie pytanie: Czy procedura ubiegania się o sfinansowanie szkolenia jest trudna? W przypadku szkoleń grupowych jest ona stosunkowo prosta. Wystarczy bowiem wybrać interesujące nas szkolenie z planu szkoleń, a następnie postąpić zgodnie z wytycznymi urzędu, który organizuje proces rekrutacji na dane szkolenie. Zwykle procedury urzędu ograniczają się do wypełnienia zgłoszenia i spotkania z urzędnikiem w celu potwierdzenia chęci udziału w szkoleniu. Później nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie na kontakt ze strony urzędu.

W przypadku sfinansowania szkolenia indywidualnego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W tym bowiem wypadku trzeba wypełnić wniosek o sfinansowanie szkolenia indywidualnego. Ponadto, zgodnie z zasadami przyznawania tego dofinansowania, należy uzasadnić celowość odbycia wybranego szkolenia. Tego rodzaju uzasadnienie może przybrać różną formę, np. deklaracji pracodawcy o zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia albo własną deklarację o założeniu działalności gospodarczej po jego ukończeniu. Prawidłowo wypełniony wniosek wraz załącznikami należy złożyć w swoim urzędzie pracy, w okresie, kiedy są dostępne środki na tę formę wsparcia lub też urząd pracy ogłosił nabór takich wniosków. W ciągu 30 dni wniosek powinien być rozpatrzony.

Warto skorzystać z tej formy wsparcia, ponieważ urząd może sfinansować wysokość szkolenia, maksymalnie do kwoty 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 11 070 90 zł). Należy przy tym zaznaczyć, że niektóre urzędy pracy wprowadzają pewne ograniczenia, w związku z czym kwota dofinansowania może być trochę niższa. Ponadto urząd pracy finansuje także koszty badań lekarskich i psychologicznych, koszty egzaminów, dojazdu, a w szczególnych sytuacjach również zakwaterowania i wyżywienia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK