REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody, które wracają do łask

Joanna Niemyjska
Zawody, które wracają do łask. /Fot. Fotolia
Zawody, które wracają do łask. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Związane są zazwyczaj z wykonywaniem przedmiotów użytkowych, choć nie jest to regułą. Mechanizacja, a później komputeryzacja zmniejszyły zapotrzebowanie na usługi rzemieślników. W niektórych przypadkach, wydawać by się mogło, że te zawody umarły. Tymczasem obecnie coraz częściej są one doceniane.

Autopromocja

Potencjał w naturze

Potencjał starych zawodów odkryli zarówno ci, którzy na wsi mieszkają od lat, jak też ci, którzy wprowadzili się tu całkiem niedawno: przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, nauczyciele, biznesmeni szukający wytchnienia po pracy na łonie natury. Zauważyli oni, że wraz z modą na zdrowe żywienie i ekologię, rośnie zainteresowanie życiem i dawnymi zawodami.

Jakie profesje zaczynają być znowu popularne? W związku z rosnącą liczbą stadnin, coraz większą popularnością cieszą się zawody związane z podkuwaniem koni, wyrobem uprzęży, kantarów. Stadniny mają służyć głównie celom rekreacyjnym, powstają z myślą o turystach, a dzięki temu pozwalają na niejako renesans zawodów związanych z opieką nad końmi. Współcześni rymarze zajmują się jednak produkcją trochę innych wyrobów niż kiedyś. O ile dawniej istotne było przede wszystkim to, aby konie miały mocne uprzęże do pracy, teraz najczęściej pojawiają się zamówienia na uprzęże reprezentacyjne, np. na różne imprezy, wystawy, a nawet śluby. Zazwyczaj są to więc przedmioty drogie, a w połączeniu z kamieniami szlachetnymi można je nazwać wręcz towarem luksusowym.

Zobacz również: Jak zadbać o rozwój kariery?

Ciekawym zawodem, który również wraca do łask, jest dekarz. Sama nazwa tej profesji wywodzi się z deku, czyli formy pokrycia dachowego, zrobionego z targanej lub też prostej słomy. Dekarze zajmują się więc tworzeniem pokryć dachowych z takich produktów jak słoma, trzcina czy drewno. Tego rodzaju dach doskonale wpisuje się w modę na bycie „eko”. Ponadto tego rodzaju dachy są nie tylko ekologiczne, ale również energooszczędne i trwałe, co jest faktem nie do przecenienia. Specjalistów, którzy znają metody tworzenia tego rodzaju dachów jest jeszcze niewielu, natomiast popyt na tego rodzaju usługi rośnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stolarze i wikliniarze to kolejne zawody, w przypadku których dostrzeżono deficyt. Coraz częściej pojawiają się więc kursy dofinansowywane zarówno ze środków urzędów pracy, jak również funduszy unijnych, które mają na celu naukę tego rodzaju umiejętności. Pomimo wszechobecnej produkcji tanich mebli, do łask wraca moda na przedmioty trwałe, naturalne, wykonane z drewna i wikliny. Brakuje jednak osób, które byłyby specjalistami w wykonywaniu tego rodzaju sprzętów. Szkolenia mają więc na celu wsparcie osób bezrobotnych, a jednocześnie ich przekwalifikowanie, które znacząco zwiększy szansę na zatrudnienie.

Ponadto warto wymienić także profesje takie jak: kowale, kaflarze i kołodzieje. Współcześni kowale wykonują coraz więcej artystycznych przedmiotów. Popularne są m.in. rzeźby, balustrady schodów oraz inne przedmioty użytkowe, będące idealnym dodatkiem w nowocześnie wykończonych wnętrzach domów. Specjaliści z innych profesji są nadal poszukiwani. Wiele osób narzeka bowiem na deficyt profesjonalistów we wspomnianych zawodach, a wręcz na brak przedstawicieli wymienionych profesji na rynku pracy.

Polecamy także serwis: Szkolenia i rozwój

Szansa dla kobiet

Choć dzisiaj podział zawodów na męskie i damskie praktycznie nie istnieje, to jednak, biorąc pod uwagę dawne profesje, da się zauważyć, że niegdyś były one przypisane do płci. Obecnie realizowane kursy, mające na celu wskrzeszenie tychże profesji, bardzo często skupiają przedstawicieli jednej płci. Nie jest to jednak regułą. Na kursy wikliniarskie jednakowo chętnie przychodzą mężczyźni jak i kobiety. Hafciarstwo jednak nadal pozostaje domeną kobiet. Pięknie wyszywane obrusy, serwetki, a nawet fartuchy i sztandary są dzisiaj w cenie. Wykonane szydełkiem firanki czy odzież są uważane za towar unikalny, elegancki i wyjątkowy.

Warto wspomnieć, że zachwyt tradycją spowodował także to, że do łask powraca zawód guwernantki. Powinna być lojalna, uczciwa, ale to, co ją wyróżnia od zwykłej niani, to określony typ moralności. Dzisiejsze guwernantki nie są już tak groźne jak kiedyś, ale są świadome olbrzymiej roli, jaką pełnią. Zajmują się nie tylko opieką nad dzieckiem, ale jednocześnie kształtowaniem ich moralności, uczą je jak należy zachowywać się w towarzystwie czy prawidłowo trzymać łyżkę.

Docenienie tradycyjnych wyrobów i usług otwiera nowe możliwości przed osobami, które myślą o przekwalifikowaniu. Deficyt na rynku tego rodzaju towarów i specjalistów, którzy je wykonują lub świadczą unikalne usługi pozwala prognozować, że warto zainwestować w szkolenia i poznać tajniki dawnych profesji.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA