| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Na podyplomową edukację z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi trzeba wydać od 3 tys. do 8 tys. zł. Wysokość czesnego zależy od renomy uczelni i województwa, w którym szkoła się znajduje.

Porównaj, popytaj, zdecyduj

Studia podyplomowe z zakresu zarządzania personelem zwykle trwają rok. To krótko na uporządkowanie starej i przyswojenie nowej wiedzy oraz umiejętności. Dlatego wybierać trzeba wyjątkowo starannie. Cena jest jednym z parametrów decydujących o wyborze szkoły, ale nie powinna być jedynym. Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na dany kierunek? Przede wszystkim program.

- Studia podyplomowe są dla praktyków, którzy mają już pewien kontakt zawodowy z HR. Wiedzą, czego im potrzeba - mówi Piotr Palikowski, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. - Warto popytać kolegów i przeanalizować oferty uczelni. Sprawdzić, jaki program oferuje uczelnia, jakich ma wykładowców, ilu praktyków, czy stosuje najnowsze narzędzia HR. Zarządzanie personelem to bardzo szeroka dziedzina. Dlatego nie polecam tzw. studiów przekrojowych, w których programie jest wszystkiego po trochu.

Płacimy nie tylko za liczbę godzin, listę wykładowców i dobrych praktyków, ale również za opinię uczelni i miejsce, które zajmuje ona w rankingach szkół, czyli za markę.

- Uczelnia z dobrą marką lepiej wygląda w CV i jest doceniana przez pracodawców. Dlatego warto zastanowić się, po co nam te studia - mówi Piotr Palikowski. - Jeśli dyplom studiów podyplomowych ma być przede wszystkim mocnym punktem w naszym CV, wtedy warto zainwestować w markę. Jeśli jednak studia podyplomowe mają głównie usystematyzować, pogłębić naszą wiedzą, wykształcić nowe umiejętności, wtedy marka uczelni ma wtórne znaczenie - dodaje.

Z góry czy na raty?

Decydując się na studia podyplomowe albo MBA, warto sprawdzić, czy uczelnia przewiduje możliwość rozłożenia czesnego na raty i czy są one dodatkowo oprocentowane.

Jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste, bo uczelnie sprawę rat rozwiązują w różny sposób.

Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie przewiduje kilka możliwości płacenia czesnego: za cały rok z góry, za semestr z góry albo w ośmiu ratach. Studentowi najbardziej opłaca się uiszczenie całego czesnego już na początku nauki. Płacąc za każdy semestr oddzielnie, za studia zapłaci o 10 proc. więcej, a dzieląc czesne na osiem rat - o 18 proc.

Drożej za rozłożenie czesnego na dwa semestry zapłacimy również w Akademii Leona Koźmińskiego. Jedynie w przypadku studiów Koźmiński MBA dla kadry HR płatność za trzy semestry studiów można uiścić w trzech ratach i w tym przypadku ich koszt jest identyczny jak przy płatności jednorazowej.

Zupełnie inną politykę ma Uniwersytet Warszawski (kierunek: Psychologia Zarządzania Personelem). Czesne, wynoszące 7,9 tys. zł, można zapłacić jednorazowo, w dwóch albo czterech ratach, które w sumie zawsze dają tę samą kwotę. Również Wyższa Szkoła Europejska daje swoim słuchaczom możliwość płacenia czesnego w czterech ratach bez ponoszenia dodatkowych opłat. Za rozłożenie płatności na dwa semestry dodatkowej opłaty nie pobiera Wyższa Szkoła Zarządzania Polish Open University.

Premia za lojalność

Słuchacze studiów podyplomowych rzadko mogą liczyć na zwolnienie z części czesnego, co zdarza się w przypadku studiów magisterskich. Niektóre uczelnie deklarują jednak zniżki dla swoich absolwentów, a nawet ich najbliższej rodziny. I tak na przykład absolwenci Wyższej Szkoły Europejskiej za studia podyplomowe płacą czesne z 10-proc. zniżką. A jeśli po ich ukończeniu dalej chcą się kształcić i na tej samej uczelni rozpoczynają kolejne studia podyplomowe, zniżka rośnie do 15 proc. Na 10-proc. zniżkę mogą liczyć również absolwenci warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego.

Warszawska Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem obejmuje zniżkami nie tylko swoich absolwentów, lecz także ich rodzinę i znajomych. Kontynuujący studia na WSZP oraz bliska rodzina studentów i absolwentów uczelni może zapłacić za czesne nawet do 15 proc. mniej. Z rabatu skorzystają również kandydaci, którzy do zapisania się na studia zostali zachęceni opinią obecnego studenta WSZP - w takim przypadku zarówno osoba polecająca, jak i nowy słuchacz uczelni otrzymują 2,5 proc. zniżki w danym roku akademickim.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK