| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Zdobycie zatrudnienia wiąże się zazwyczaj z procesem długotrwałych oraz intensywnych poszukiwań, które same w sobie można określić jako „pracę na pełny etat”. Ja ważna jest aktywność w okresie poszukiwania pracy i na czym się skupić? O tym poniżej.

Urzędy pracy to miejsca, w których są dostępne zgłaszane przez pracodawców oferty pracy. Wiele osób bezrobotnych właśnie tam kieruje swe pierwsze kroki po utracie zatrudnienia lub ukończeniu szkoły. Obecnie nie trzeba się fatygować bezpośrednio do urzędu pracy, aby sprawdzić dostępne oferty – urzędy informują o nich nie tylko na tablicach zamieszczonych w budynku, ale przede wszystkim na swoich stronach internetowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż w PUP są dostępne zarówno otwarte, jak też zamknięte oferty pracy. W przypadku tych drugich pracodawca zastrzega, że kontakt do jego firmy mogą uzyskać tylko osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Ci ostatni często biorą udział w giełdach i targach pracy, które są doskonałą okazją do spotkania z pracodawcą, owocującego znalezieniem zatrudnienia.

Agencje doradztwa personalnego to miejsca, z których korzysta wiele osób bezrobotnych. Bardzo często można tu uzyskać oferty pracy sezonowej, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam również innych ofert zatrudnienia. Wiele z agencji specjalizuje się w zatrudnieniu określonych grup pracowników, np. wyższego szczebla, kadry zarządzającej, pracowników określonej branży lub do pracy w ściśle określonym kraju.

Zobacz również: Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie - wzór

Aktywność w poszukiwaniu pracy a życie towarzyskie

O tym, że szukamy pracy, warto powiadomić najbliższą rodzinę i znajomych. Z tego względu spotkania rodzinne i towarzyskie są dobrą okazją do nawiązywania kontaktów, które mogą w przyszłości zaprocentować zatrudnieniem. Nie warto więc siedzieć w domu i odmawiać spotkań ze znajomymi, zwłaszcza jeśli większość z nich pracuje. Wiele osób znajduje pracę z polecenia zatrudnionych w danej firmie kolegów i koleżanek, co jest uznawane generalnie za pozytywne zjawisko – pracodawcy oszczędzają na rekrutacji, uzyskując sprawdzonego i lojalnego pracownika.

Rozwój osobisty

Okres poszukiwania pracy to doskonały czas na uzyskanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, mogą skorzystać z oferty szkoleń grupowych, szkolenia indywidualnego, dofinansowania do studiów podyplomowych, pożyczki szkoleniowej. Mogą też ubiegać się o stypendium na kontynuowanie nauki. Wszystkie osoby poszukujące pracy mogą natomiast korzystać z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które działa w wojewódzkim urzędzie pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wiele osób śledzi też bieżące wydarzenia ze swojego regionu w serwisach internetowych, mediach. Dzięki temu można uzyskać informacje o darmowych szkoleniach, warsztatach, które poszerzają horyzonty i podnoszą szanse osoby poszukującej pracy na rynku. Dodatkowo udział w tego rodzaju zajęciach pozwala osobom bezrobotnym zachować aktywność w okresie bezrobocia i umożliwia kontakt z ciekawymi ludźmi. Tego rodzaju spotkania mogą być bardzo inspirujące. Efektem warsztatów, spotkań, rozmów z innymi osobami często są pomysły na własny biznes.

O tym, jak będzie wyglądała nasza aktywność w okresie poszukiwania pracy, decydujemy sami. Jednak warto zaznaczyć, że od tej decyzji zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, jak szybko znajdziemy wymarzoną pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK