| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Podczas procesu rekrutacyjnego, pracodawca może żądać od pracownika określonych informacji. Nie jest on jednak w tym uprawnieniu nieograniczony. Z jakimi pytaniami możemy się spotkać podczas rekrutacji? O co może prosić potencjalny przyszły pracodawca?

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Pracodawca może wymagać od kandydata do pracy przedstawienia wypełnionego kwestionariusza osobowego. Wzór takiego kwestionariusza został wskazany przez ustawodawcę. Kwestionariusz ten może być modyfikowany przez pracodawcę, który jednak powinien mieć na uwadze, jakich informacji ma prawo żądać od kandydatów.

Świadectwa pracy

Dokumentem, który potwierdza dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest między innymi świadectwo pracy. Na mocy przepisów wspomnianego już rozporządzenia, pracodawca ma prawo żądać od pracownika przedłożenia świadectw pracy, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik z własnej woli przedstawił wcześniejsze świadectwa. Informacje w nich zawarte mają bowiem wpływ na nabycie uprawnień pracowniczych, które to uzależnione są między innymi od długości ogólnego stażu pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe

Pracodawca może wymagać, abyśmy przedstawili mu dokumenty potwierdzające umiejętności, których to posiadanie zagwarantowaliśmy w swoim życiorysie, czy podczas spotkań rekrutacyjnych. Dokumentami takimi mogą być wszelkie świadectwa ukończonych kursów, czy certyfikaty.

Kwestia dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe jest o tyle istotna, iż na mocy przepisów prawa pracy, pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada wymaganych do wykonywania określonej pracy kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności.

Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

Kolejną bardzo istotna kwestią jest przedłożenie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Pracodawca bowiem nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Osoby przyjmowane do pracy, podlegają więc wstępnym, badaniom lekarskim. Nie dotyczy to sytuacji, w której pracownik jest ponownie zatrudniany u tego samego pracodawcy, na tym samym stanowisku lub stanowisku w takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o prace zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o prace z tym pracodawcą.

Inne dokumenty

W przypadku niektórych stanowisk, pracodawcy mogą wymagać od kandydatów przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Zazwyczaj dotyczy to kandydatów na stanowiska związane z odpowiedzialnością materialną. Niektóre zawody są obarczone ustawowym wymogiem niekaralności.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK