| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Zmiany na rynku pracy zapoczątkowane w IV kwartale 2010 roku oraz dynamiczne wejście w rok bieżący zdają się dobrze rokować zarówno dla pracodawców, pracowników, jak i samych firm doradztwa personalnego. Jakiego zatem rynku pracy możemy się spodziewać w 2011 roku? Czy czeka nas lepsza koniunktura?

Interim management i praca projektowa

Każda zmiana wymusza wprowadzenie nowego rozwiązania lub ukazuje przestrzeń dla rozwoju nowych tendencji. Coraz częściej widoczny jest wzrost zainteresowania pracą projektową, na podstawie kontraktu czasowego, a nie umowy o pracę. Rośnie liczba osób pracujących na zasadach freelancerskich. Co ciekawe, tendencja ta dotyczy nie tylko przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, lecz także coraz częściej menedżerów z wieloletnim doświadczeniem, którzy swojej dalszej kariery zawodowej upatrują właśnie w prowadzeniu projektów czasowych. Na przełomie 2010 i 2011 roku coraz więcej firm szukało menedżerów do realizacji konkretnych projektów. Co ciekawe, również coraz więcej menedżerów chce pracować w roli interim menedżera kontraktowego, który wchodzi do firmy, realizuje konkretne projekty i z niej odchodzi. Najczęściej interim menedżerowie poszukiwani są do projektów związanych z wprowadzeniem zmiany, restrukturyzacjami czy też sytuacjami kryzysowymi. Firmy też chętnie korzystały z tego typu rozwiązania w przypadku powstania wakatu, kiedy konieczne staje się zastąpienie menedżera etatowego (np. na skutek choroby czy urlopu macierzyńskiego) na określony czas.

Widać także wzrost elastyczności wśród samych pracowników. Polscy menedżerowie stają się coraz bardziej mobilni, nie tylko terytorialnie, lecz także branżowo. Wielu z nich dotknął kryzys i wielu korzysta z możliwości przełożenia swojego doświadczenia oraz know-how w nowy zawód interima.

Projekty diagnozy kompetencji

W odniesieniu do wzrostu zainteresowania firm inwestycją w kadry oraz zwiększeniem zatrudniania warto wspomnieć o otworzeniu budżetów firm na projekty dotyczące diagnozy i rozwoju kompetencji pracowniczych. Tak jak w minionych latach nastąpił bardzo drastyczny spadek zainteresowania projektami typu assessment/development center, oceną 360 stopni, audytami personalnymi, obecnie można stwierdzić, iż tendencja jest zupełnie odwrotna. Przedsiębiorstwa zdają się czerpać lekcję sprzed dwóch lat i być bardziej świadome tego, jak istotny w sytuacji kryzysu i załamania koniunktury może okazać się sprawdzony zespół i skuteczni menedżerowie. Wymiana doświadczeń z klientami z wielu branż (finanse i bankowość, farmacja, produkcja) pokazuje, że włożony czas i zasoby w przeprowadzanie projektów rozwojowych, ściśle dopasowanych do zapotrzebowań klienta w dużej mierze zwraca się w perspektywie kilku miesięcy i lat. Warto mieć świadomość silnych i słabych stron swoich pracowników, bowiem jest to punkt wyjścia dla tworzenia indywidualnych planów naprawczych i rozwojowych, a od nich tylko krok do uzbrojenia się w nowoczesne narzędzia kadrowe dla całej organizacji.

Większa świadomość u klientów następuje także w przypadku włączania w tradycyjny proces rekrutacyjny elementów bądź całych projektów assessment center. Najczęściej dzieje się tak w przypadku stanowisk menedżerskich, gdzie zła decyzja wiązać się może z dużo większymi konsekwencjami dla firmy. Dzięki symulacji assessment center mogą ukazać się kompetencje kandydatów, których nie ma możliwości zbadania podczas tradycyjnego wywiadu rekrutacyjnego. Przykładem takiej kompetencji dla stanowiska menedżerskiego może być umiejętność zarządzania zmianą, w tym przywództwo w zmianie. W obecnej sytuacji rynkowej, przy jeszcze relatywnie średniej stabilizacji, może to być bardzo wartościowa umiejętność. Warto wiedzieć, czy ludzie odpowiedzialni za kluczowe decyzje i szeregowych pracowników będą umieli wziąć na siebie odpowiedzialność i rolę motorów napędowych zmian.

Ku lepszemu

Prognozy poczynione na podstawie realizowanych w ostatnich miesiącach projektów rekrutacyjnych wyglądają zachęcająco. Pracodawcy zaczęli z nadzieją patrzeć w przyszłość i inwestować w nowe kadry. Na rynku zachodzą zmiany, które sprawią, że będzie się on rozwijał – nowe inwestycje zagraniczne, rozbudowa centrów outsourcingowych oraz konieczność dopasowania się przedsiębiorców do zmienionych reguł rynku pokryzysowego.

Czy możliwe jest, że w ciągu najbliższego roku rynek pracy wróci to miana „rynku kandydata” w przeciwieństwie do obecnego „rynku pracodawcy”? Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników szeregowych oraz bardzo wąsko wyspecjalizowanych pracowników i menedżerów sugeruje, że obie tendencje będą się ścierać w nadchodzącym czasie. Wzrost liczby poszukiwanych kandydatów, większa dbałość o proces selekcji kadr oraz nacisk na rozwój pracowników wewnątrz organizacji świadczą o zbliżającym się powoli powrocie „rynku kandydata”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK