| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

W jakich sytuacjach warto korzystać z networkingu

Swój życiorys wysyłaj do ludzi, których znasz przelotnie. To właśnie oni często mogą nam bardzo pomóc. Ludzie ci nie obracają się w tych samych kręgach, co my. Znają więc inne oferty. Na tym polega wielka moc networkingu.

Katarzyna Chudzińska-Hooymeyer

dyrektor zarządzający zasobami ludzkimi HSBC

Im więcej ze sobą rozmawiamy i przebywamy w bliskiej relacji z otoczeniem, tym szybciej zyskujemy wiedzę, rozwijamy samych siebie, budujemy światopogląd i ugruntowujemy przekonania. Doświadczenie ludzi i możliwość docierania do wiedzy innych poprzez networking jest jedną z najcenniejszych rzeczy, które pozwalają uchronić nas przed błędnymi decyzjami oraz odosobnieniem społecznym. Organizacje takie jak Grupa HSBC zarówno ze względu na globalne rozproszenie, jak i międzynarodowy biznes wręcz zobowiązują do networkingu. Siła organizacji, sukces każdego przedsięwzięcia nie jest jedynie kwestią inteligentnych jednostek działających w odosobnieniu, ale w porozumieniu z innymi. W HSBC wyjście do innych, budowanie kontaktów i relacji, czerpanie wiedzy spoza własnego kręgu zespołu/funkcji/regionu/państwa/kontynentu jest nie tylko formą otwarcia się na inny punkt widzenia, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną bazą osiągnięć, porażek i potrzeb innych, które wspomagają podstawę budowania naszego sukcesu. Networking sam w sobie jest dużym wyzwaniem w dzisiejszym życiu zawodowym, gdy większość z nas jest w ciągłym sprincie, a meta odsuwa się z każdym nowym zadaniem. Świat sprowadzony do lokalnych struktur, tak jak to jest w Grupie HSBC, mobilizuje nas w sposób naturalny do budowania sieci kontaktów zawodowych wewnątrz struktur organizacji, jak również struktur klientów międzynarodowych. Niezaprzeczalnie siła networkingu wpływa na naszą efektywność, wyniki finansowe, konkurencyjność, ale też stanowi o wartości, jaką jest zaistnienie jednostki wśród innych.

pracownik

Dla mnie sieć kontaktów to podstawowe narzędzie poszukiwania pracy. Kiedy ostatnio chciałam zmienić miejsce zatrudnienia, zaczęłam od wyboru firm, w których chciałabym pracować. Następnie uruchomiałam różne kontakty, żeby potwierdzić informacje oficjalne, te krążące w drugim obiegu i takie, które znalazłam w internecie. Rozmawiałam ze znajomymi oraz osobami z branży współpracującymi z wybranymi przeze mnie organizacjami. Dzięki temu udało mi się zweryfikować wiele rzeczy.

Na nowym stanowisku nadal szeroko wykorzystuję networking. Mierząc się z różnymi zawodowymi wyzwaniami, pytam przedstawicieli branży, w której funkcjonuję, o zastosowane przez nich rozwiązania. Nie mam obaw przed takimi kontaktami i mam odwagę zadawać różne pytania, ponieważ dbam o kontakty z mojej „czarnej książeczki” – to oczywiście określenie umowne, bo obecnie istnieje ona głównie w wersji elektronicznej. Nie tylko rozmawiam na szkoleniach i konferencjach, ale pamiętam też o świętach i podtrzymuję korespondencję. Aktywnie udzielam się na branżowych portalach, nie wyobrażam sobie, że mogłaby mnie nie być np. na GoldenLine czy LinkedIn. Pilnuję, by kontakty były żywe. Dzięki temu są one dla mnie przede wszystkim źródłem inspiracji i pozwalają mi otwierać nowe horyzonty.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK