| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak było na urlopie? – czyli powrót do rzeczywistości

Jak było na urlopie? – czyli powrót do rzeczywistości

Jak było na urlopie? To pytanie często pada po powrocie do pracy. Jak sprawić, by powrót do rzeczywistości był równie udany jak odpoczynek?

Rok 2013 jest szczególnie sprzyjający, jeśli chodzi o liczbę dni wolnych od pracy. Pojawi się więcej okazji do urlopu, a zatem – zdystansowania się do spraw dnia codziennego, odpoczęcia od pracy lub nauki, złapania chwili oddechu. Czas wolny zwykle mija szybko – ani się obejrzymy, a już trzeba wracać do pracy. Nie jesteśmy tym zachwyceni, a pytania w stylu „jak spędziłeś urlop?” tylko nas denerwują. Jak sprawić, by powrót do codziennych obowiązków był równie udany, co odpoczynek?

O wypoczynku zwykle zaczynamy myśleć wcześniej. Zastanawiamy nad miejscami, w które moglibyśmy pojechać, obmyślamy trasy wycieczek czy zwyczajnie cieszymy się na myśl o kilku dniach relaksu w domu. Odpowiednio wcześniej zgłaszamy nasze plany w pracy oraz załatwiamy wszelkie formalności związane z wyjazdem. Skupiamy się na samej przyjemności towarzyszącej dniom wolnym, odkładając pewne obowiązki na później. Ale niedopilnowanie szczegółów może nas kosztować sporo nerwów w przyszłości i – niestety – zepsuć wymarzony wypoczynek. Do urlopu powinniśmy się przygotować nie tylko przeglądając wakacyjne katalogi i pakując walizki.

Polecamy również serwis: Urlopy

Zanim pójdziemy na urlop

Jeśli dopiero planujemy tegoroczny wypoczynek, rozważmy możliwość zrezygnowania z długiego weekendu na rzecz dłuższych wakacji. Psychologowie podkreślają, że urlop trwający ponad tydzień pozwala na lepszą regenerację niż jedynie krótkotrwała, trzy-, czterodniowa przerwa od pracy. Nadmieniają również, iż warto tak zaplanować sobie wczasy, by po powrocie dać sobie dodatkowy dzień lub dwa na wejście w normalny rytm. Jeśli do wyjazdu pozostało jeszcze nieco czasu, powinniśmy wykorzystać go na zakończenie wszelkich rozpoczętych spraw, zawodowych i nie tylko. Zamknijmy ważne projekty, wypełnijmy zlecone zadania tak, by po powrocie zająć się nowymi rzeczami. Takie dopięcie spraw na ostatni guzik pozwoli nam w pełni zrelaksować się podczas urlopu, gdyż nie będziemy przejmować się niedotrzymanym terminem czy nieskończoną pracą. Poinformowanie o urlopie współpracowników zapewni nam względny spokój na wczasach. W obawie przed tym, że wyjazd wpłynie na zaniedbanie obowiązków domowych, warto postarać się, by jeszcze przed nim posprzątać mieszkanie, wykonać prace ogrodowe i dopilnować podlewania kwiatów, np. korzystając z pomocy zaufanego sąsiada. Po ciekawych eskapadach przyjemnie jest wejść do czystego mieszkania i zająć się wspominaniem i przeglądaniem zdjęć, a nie sprzątaniem pozostawionego bałaganu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK