REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komputeryzacja i informatyzacja naszego życia postępuje coraz szybciej. Jest to proces nieodwracalny i nieunikniony. Czy doprowadzi do całkowitego wyparcia papieru i zastąpienia go nośnikami elektronicznymi?

E-booki to tzw. książki elektroniczne (z angielskiego electronic book), jednak niejednokrotnie pojęcia tego używa się na określenie coraz popularniejszego tzw. papieru elektronicznego (e-papier - rodzaj nośnika - urządzenia służącego do odczytywania wiadomości multimedialnych, przypominającego kartkę papieru, zazwyczaj w formacie A4. E-papier, dzięki stałemu dostępowi do Internetu i właśnie odpowiedniemu formatowi, może kiedyś wyprzeć i całkowicie zastąpić tradycyjną prasę. Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesny rozwój technologiczny, w jednym miejscu możemy zgromadzić wiele różnych treści. Już dziś m.in. Gazeta Prawna udostępnia swoim czytelnikom bieżący numer w formie elektronicznej).

Autopromocja

Jak wynika z powyższego, niełatwo jest ustalić jedną, precyzyjną definicję e-booków. Dla potrzeb niniejszej publikacji, idąc za licznymi opisami terminu książki elektronicznej, jaki możemy odnaleźć w internecie (np. na stronach wikipedii), przyjmijmy, że e-book to przeniesienie klasycznej książki lub czasopisma w świat urządzeń komputerowych. Jej pomysłodawcy postanowili w jednym miejscu połączyć kilka elementów: papier oraz dodatkowe materiały niejednokrotnie dostarczane wraz z książką, takie jak kasety czy płyty z multimediami. Dzięki temu bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu i łatwej, intuicyjnej nawigacji (systemowi hiperłączy) możemy szybko poruszać się w gąszczu wielu formatów informacji.

Zalety książek elektronicznych

Każdy nowy pomysł znajdzie swoich licznych zwolenników oraz przeciwników. Również w e-bookach dostrzeżemy wiele zalet i wad. Znaczenie tych drugich jednak stopniowo będzie zanikało, co jest konsekwencją szybkiego postępu techniki i kładzenia szczególnego nacisku właśnie na rozwój multimediów. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie specjalne urządzenia do odtwarzania treści elektronicznych, których ceny (jak zresztą całej elektroniki) z miesiąca na miesiąc będą malały.

Wskażmy przykładowo najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z e-booków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- stała aktualizacja udostępnianych treści, co ma szczególnie znaczenie przy pozycjach szkoleniowych, książkach o tematyce prawnej (przy tak licznych zmianach prawa oraz nowych dokumentach, które zalewają nas każdego miesiąca; jednolitość aktów prawnych pozwoli nam wyeliminować pomyłki i godziny spędzane nad różnymi wersjami przepisów),

- błędy mogą być łatwo i szybko korygowane oraz udostępniane użytkownikom - za pomocą update''''ów (w porównaniu do errat wydawanych do zwykłych książek),

- błyskawiczny dostęp do informacji,

- oszczędność miejsca - wszystkie informacje przechowujemy w pamięci komputera lub urządzenia do odczytu e-booków,

- kilka w jednym - w formie elektronicznej publikowane są zarówno podręczniki naukowe, materiały instruktażowe, prace naukowe, jak i zwykłe książki i gazety.

l- niższe koszty pozyskiwania informacji (z reguły w cenie dostępu do Internetu, za bardziej specjalistyczne treści będziemy musieli niestety płacić dodatkowo), co wynika z oszczędności na papierze i opłatach za druk,

- szybki i skuteczniejszy system nawigacyjny, specjalnie projektowane narzędzia przeszukiwania żądanej treści, nieporównywalne, a nawet niespotykane w książce papierowej, umożliwiające przewijanie stron publikacji, powiększanie tekstu na ekranie, tworzenie wielu zakładek, wyszukiwanie informacji według dowolnych kryteriów,

- brak ograniczenia w objętości udostępnianych treści - w jednym małym urządzeniu możemy zgromadzić całą zawartość naszej biblioteki, usuwać pewne treści oraz dodawać nowe pozycje,

- łączenie różnych typów mediów w jednym miejscu: treści pisanej, klipów, plików muzycznych,

- dostęp do pozycji w każdym niemal miejscu, łatwa przenośność - jak wspomniałem na wstępie, urządzenie do odczytywania e-booków ma niewielki format, bez problemu możemy je zabrać ze sobą do pociągu, samochodu,

- szybkość dostępu do zawartości, możliwości wyszukiwania i pozyskiwania materiałów z różnych źródeł, np. bibliotek polskich i zagranicznych, zbiorów naukowych, archiwów wydawnictw oraz codziennej prasy,

- ułatwienie w dostępie do treści osobom niepełnosprawnym - dzięki stosowanym technikom odbioru informacji (np. syntezie dźwięku - dźwiękowemu odtwarzaniu treści), z książki cyfrowej mogą korzystać osoby niewidome i niedowidzące.

Wady e-booków

Na tym tle w zasadzie trudno jest wyliczyć wady książek elektronicznych.

Spróbujmy jednak wymienić ważniejsze z nich:

- potrzeba zainwestowania w urządzenie do odczytywanie e-booków,

- niewygoda, szybsze zmęczenie czytaniem w porównaniu z tradycyjnymi książkami,

- koszt korzystania z internetu,

- wciąż dość ograniczona oferta - z każdym dniem jednak ilość i zakres tematyczny e-booków systematycznie powiększa się, m.in. co może Państwa zainteresować - na specjalistycznych serwisach poświęconych prawu pracy,

- wciąż nieskuteczny system zabezpieczenia praw autorskich, co zniechęca wydawców do inwestowania w ten system wydawniczy.

Jak je czytać?

Najpopularniejszym obecnie formatem publikacji elektronicznych jest format. pdf firmy Adobe (odczytywany za pomocą przeglądarki Adobe Acrobat Reader),. lit (format Microsoftu, do którego używamy programu Microsoft Reader) lub. prc (Mobipocket i program Mobipocket Reader). Wszystkie aplikacje są dostępne za darmo na stronach producentów.

Niestety nie wszystkie e-booki można drukować. Dotyczy to przede wszystkim książek zapisanych w formatach. prc i. lit. Można natomiast drukować pliki. pdf, jeśli funkcja ta nie jest zablokowana przez wydawcę.

Książki elektroniczne w tym formacie można również odczytywać na zwykłym komputerze, niezależnie od jego systemu operacyjnego.

Przyszłość książki elektronicznej

Książka cyfrowa, być może, tak szybko nie wyprze książki tradycyjnej, jednak postęp digitalizacji i nowych technik multimedialnych ma niewątpliwy wpływ na jej rozwój.

Obecnie wielu wydawców umożliwia obok książki papierowej również dostęp do tej samej pozycji w wydaniu elektronicznym.

Największe firmy, z Sony na czele, mają w ofercie urządzenia do odczytu e-booków (urządzenie Sony o nazwie Librié bardzo przypomina klasyczną książkę papierową), a kolejne pracują nad swoimi modelami.

Jak będzie wyglądać ich przyszłość - czas pokaże. Chyba jednak nietrudno wyobrazić sobie, że już za kilkanaście lat na naszych półkach nie będziemy oglądać rzędów książek, ale jedną, w której zgromadzimy wszystkie.

Jakub Kaniewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA