| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

(?) W październiku 2004 r. nasza pracownica, która przeprowadzała inwentaryzację, spadła z drabiny podczas zdejmowania z półki segregatorów. Przez kilka miesięcy była na zwolnieniu lekarskim. Nie występowała do ZUS o jednorazowe odszkodowanie. Jednak w dalszym ciągu boli ją ręka. Czy może teraz, po tak długim okresie, starać się o jednorazowe odszkodowanie?

Roszczenie pracownicy o jednorazowe odszkodowanie w związku z wypadkiem, który miał miejsce w 2004 r., przedawniło się.

Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym pracownik dowiedział się o doznaniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo o jego zwiększeniu się o co najmniej 10%. Termin ten jest zatem liczony od dnia, w którym pracownik doznał kalectwa (np. utraty ręki) bądź w którym dowiedział się ze źródeł kompetentnych (np. od lekarza) o istnieniu swego schorzenia jako konsekwencji wypadku.

W razie sporu z ZUS dzień, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i od którego zaczął biec termin 3-letniego przedawnienia, ustala sąd na podstawie całokształtu okoliczności.

(?) Pracownik miał wypadek przy pracy i złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Powołany przez nas zespół powypadkowy uznał zdarzenie za wypadek przy pracy, ale zgodnie z ustaleniem w protokole wpisano, że do wypadku przyczynił się pracownik. Czy w takiej sytuacji powinniśmy złożyć wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie i czy będzie ono przysługiwało pracownikowi?

Powinni Państwo złożyć w ZUS wniosek pracownika o jednorazowe odszkodowanie.

Ustalenie w protokole powypadkowym, że pracownik przyczynił się do wypadku, nie zawsze pozbawia go prawa do świadczeń określonych w ustawie wypadkowej, w tym do jednorazowego odszkodowania.

Świadczenia przewidziane w ustawie wypadkowej nie przysługują osobie, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez nią przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Chodzi tu o przepisy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ruchu drogowego oraz inne przepisy regulujące sprawy bezpieczeństwa w zakładzie pracy, które ubezpieczony jest zobowiązany znać i przestrzegać.

Prawo do świadczeń z ustawy wypadkowej nie przysługuje również wtedy, gdy wypadek został spowodowany przez umyślne działanie osoby ubezpieczonej (umyślne naruszenie przepisów) lub przez działanie w wyniku rażącego niedbalstwa. Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą utrwalił się pogląd, iż rażące niedbalstwo zachodzi, gdy poszkodowany pracownik podejmuje działania z naruszeniem przepisów o ochronie zdrowia i życia, chociaż mógł i powinien przewidzieć grożące mu niebezpieczeństwo, które zwykle występuje w danych okolicznościach faktycznych i dla każdego człowieka o przeciętnej przezorności jest oczywiste. Chodzi tu o sytuację, gdy ubezpieczony zachowuje się w sposób mocno odbiegający od norm bezpiecznego postępowania i jego zachowanie świadczy o całkowitym zlekceważeniu przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK