| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

(?) W październiku 2004 r. nasza pracownica, która przeprowadzała inwentaryzację, spadła z drabiny podczas zdejmowania z półki segregatorów. Przez kilka miesięcy była na zwolnieniu lekarskim. Nie występowała do ZUS o jednorazowe odszkodowanie. Jednak w dalszym ciągu boli ją ręka. Czy może teraz, po tak długim okresie, starać się o jednorazowe odszkodowanie?

Roszczenie pracownicy o jednorazowe odszkodowanie w związku z wypadkiem, który miał miejsce w 2004 r., przedawniło się.

Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym pracownik dowiedział się o doznaniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo o jego zwiększeniu się o co najmniej 10%. Termin ten jest zatem liczony od dnia, w którym pracownik doznał kalectwa (np. utraty ręki) bądź w którym dowiedział się ze źródeł kompetentnych (np. od lekarza) o istnieniu swego schorzenia jako konsekwencji wypadku.

W razie sporu z ZUS dzień, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i od którego zaczął biec termin 3-letniego przedawnienia, ustala sąd na podstawie całokształtu okoliczności.

(?) Pracownik miał wypadek przy pracy i złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Powołany przez nas zespół powypadkowy uznał zdarzenie za wypadek przy pracy, ale zgodnie z ustaleniem w protokole wpisano, że do wypadku przyczynił się pracownik. Czy w takiej sytuacji powinniśmy złożyć wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie i czy będzie ono przysługiwało pracownikowi?

Powinni Państwo złożyć w ZUS wniosek pracownika o jednorazowe odszkodowanie.

Ustalenie w protokole powypadkowym, że pracownik przyczynił się do wypadku, nie zawsze pozbawia go prawa do świadczeń określonych w ustawie wypadkowej, w tym do jednorazowego odszkodowania.

Świadczenia przewidziane w ustawie wypadkowej nie przysługują osobie, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez nią przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Chodzi tu o przepisy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ruchu drogowego oraz inne przepisy regulujące sprawy bezpieczeństwa w zakładzie pracy, które ubezpieczony jest zobowiązany znać i przestrzegać.

Prawo do świadczeń z ustawy wypadkowej nie przysługuje również wtedy, gdy wypadek został spowodowany przez umyślne działanie osoby ubezpieczonej (umyślne naruszenie przepisów) lub przez działanie w wyniku rażącego niedbalstwa. Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą utrwalił się pogląd, iż rażące niedbalstwo zachodzi, gdy poszkodowany pracownik podejmuje działania z naruszeniem przepisów o ochronie zdrowia i życia, chociaż mógł i powinien przewidzieć grożące mu niebezpieczeństwo, które zwykle występuje w danych okolicznościach faktycznych i dla każdego człowieka o przeciętnej przezorności jest oczywiste. Chodzi tu o sytuację, gdy ubezpieczony zachowuje się w sposób mocno odbiegający od norm bezpiecznego postępowania i jego zachowanie świadczy o całkowitym zlekceważeniu przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK