| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?

Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?

Pracownicy działu technicznego w administracji wykonują prace konserwacyjne dźwigów osobowych. Czy prace te powinny być wykonywane przez dwie osoby? Jakie przepisy regulują zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych przy konserwacji tego typu urządzeń?

Obecnie, w związku z tym że rozporządzenie o pracach wykonywanych przez przynajmniej dwie osoby zostało uchylone, to pracodawca decyduje, jakiego rodzaju prace w jego firmie powinny być wykonywane w taki sposób, uwzględniając oczywiście przepisy bhp obowiązujące w danej branży.

UZASADNIENIE

Od 18 stycznia 2009 r. wprowadzono do Kodeksu pracy przepis nakładający na pracodawcę obowiązek określenia wykazu prac, przy których istnieje możliwość wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników, a co za tym idzie – prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.

Poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie prac, które musiały być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, zostało uchylone. Obecnie nie ma więc powszechnie obowiązujących przepisów wykonawczych, które regulowałyby tę problematykę.

Ustalając taki wykaz, należy uwzględnić przepisy dotyczące działalności w danej dziedzinie – czyli przepisy wydane przez odpowiednich ministrów na mocy art. 23715 Kodeksu pracy.

Warto pamiętać, że chodzi tu o wykaz prac zagrażających zdrowiu i życiu, a więc druga osoba powinna być pracownikiem, który ma asekurować osobę wykonującą właściwą pracę.

Podstawą do umieszczenia takich prac na wykazie pracodawcy powinny być:

  • przepisy bhp obowiązujące w danej branży,
  • zalecenia producenta,
  • ocena ryzyka zawodowego przy wykonywaniu danych prac.

Prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego będzie tu nieocenioną pomocą. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby ocenę ryzyka zawodowego wykonać rzetelnie.

Uwzględniając charakter urządzeń oraz rodzaj prac, jakie mogą być potencjalnie wykonywane przy konserwacji oraz naprawie wszelkiego rodzaju urządzeń dźwigowych (praca w szybach, na wysokości, pod napięciem itp.), należałoby uznać, że prace takie powinny się znaleźć u każdego pracodawcy w wykazie prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.

Warto jednak pamiętać, że to pracodawca musi dokonać właściwej oceny i odpowiednio zakwalifikować prace, i na nim ciąży związana z tym odpowiedzialność.

WAŻNE!

Pominięcie przez pracodawcę niektórych rodzajów prac w takim wykazie nie zwalnia go z odpowiedzialności. Wskazane jest, aby wykaz przygotować rzetelnie z wykorzystaniem całej dostępnej wiedzy na ten temat w zakładzie pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 225 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »