| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej?

Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej?

Pracodawca zakupił odzież roboczą, kierując się obowiązkiem wyposażenia w nią pracowników. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy wyposażył pracowników w zwykłą, drelichową odzież. Za decydujące kryterium przyjął cenę odzieży. Jakie czynności powinien podjąć przed dokonaniem zakupu?

Pracodawca powinien kierować się przede wszystkim sporządzoną oceną ryzyka zawodowego, na podstawie której, w uzgodnieniu ze służbą bhp oraz pracownikami, powinien ustalić tabelę przydziału odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Powinien także określić zasady jej przydziału. Wybór konkretnego asortymentu i modelu powinien być dokonany w konsultacji z pracownikami.

UZASADNIENIE

Wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zniszczenia, zabrudzenia lub skażenia odzieży pracodawca jest zobowiązany wyposażyć pracownika w odpowiednią odzież roboczą i ochronną. Rodzaj odzieży musi być dostosowany do wykonywanej pracy i występujących zagrożeń.

Dobór odpowiedniej odzieży tylko z pozoru wydaje się prosty. Większość osób sądzi, że wystarczy zaopatrzyć pracownika w tzw. drelichy niezależnie od wykonywanej pracy. Różnice w funkcjonalności odzieży nie zawsze są widoczne. Często jedyną widoczną różnicą jest cena odzieży roboczej.

Podejmując decyzję o zakupie odzieży, należy mieć na względzie warunki, w jakich pracownik będzie pracował. Naturalne jest, że inna odzież jest wymagana przy pracach np. w stołówce, a inna przy pracach spawalniczych. I nie chodzi tu tylko o kolor odzieży.

WAŻNE!

Wybór odzieży roboczej powinien być podyktowany występującymi i zidentyfikowanymi na stanowiskach pracy zagrożeniami.

PRZYKŁAD

W stołówce użyte będą zwykłe fartuchy, np. z bawełny. Spawacz powinien być wyposażony w odzież roboczą, która także może być wykonana z bawełny. Różnica polega na sposobie tkania materiału.

Spawacz narażony jest na działanie drobinek rozgrzanego metalu, a więc jeśli zastosowalibyśmy odzież wykonaną ze zwykłego materiału bawełnianego, natychmiast zostałaby ona podziurawiona odpryskami metalu. Dlatego w takiej sytuacji stosuje się odzież odporną na tego rodzaju zagrożenia. Będzie to też bawełna, ale specjalnie tkana. Dzięki temu drobinki metalu będą się odbijać od materiału, a nie jak w zwykłej odzieży przyklejać i wypalać otwory. Taki specjalnie tkany materiał zwykle zwany jest probanem.

Podobnie będzie np. przy pracach szlifierskich, gdyż odzież też musi spełniać dodatkowe wymagania.

Oczywiście przy innych zagrożeniach wymagania będą inne. Na przykład tam, gdzie pracownik porusza się pomiędzy pomieszczeniami o dużych różnicach temperatur, odzież musi zapewniać mu odpowiedni komfort cieplny w każdej chwili. Będzie tu potrzebna specjalna odzież podobna do używanej przez sportowców (w sensie wykorzystanej technologii wykonania, a nie wyglądu). Warto zwrócić uwagę, że w tej sytuacji odzież pełni dwie funkcje: odzieży roboczej i ochronnej. Należy pamiętać, że w pewnych sytuacjach pracodawca musi zakupić odzież pełniącą obie te funkcje równocześnie. Przy takim wyborze trzeba uwzględnić, że odzież ochronna może być odzieżą roboczą, ale odzież robocza nigdy nie pełni funkcji odzieży ochronnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK