| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej?

Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej?

Pracodawca zakupił odzież roboczą, kierując się obowiązkiem wyposażenia w nią pracowników. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy wyposażył pracowników w zwykłą, drelichową odzież. Za decydujące kryterium przyjął cenę odzieży. Jakie czynności powinien podjąć przed dokonaniem zakupu?

Pracodawca ma prawo także brać pod uwagę koszty. Często tania odzież ochronna jest gorsza od droższej, a z drugiej strony – wysoka cena nie zawsze gwarantuje odpowiednią jakość.

Należy pamiętać, że w każdym zakładzie pracy, w którym pracownicy muszą być wyposażeni w odzież i obuwie robocze, pracodawca powinien sporządzić tabelę przydziału odzieży roboczej i ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej. Jeśli jest ona załącznikiem do regulaminu pracy, powinna być uzgodniona ze związkami zawodowymi, a jeśli nie ma związków, to zapis należy skonsultować z pracownikami.

Decydując o zakupie odzieży roboczej i ochronnej, warto skorzystać z porady specjalisty. Obecnie niemal każda firma produkująca odzież roboczą i ochronną zatrudnia specjalistów, którzy doradzą pracodawcy odpowiedni wybór odzieży ze względu na występujące w firmie zagrożenia. Specjalista, po zapoznaniu się z warunkami pracy w zakładzie, doradzi najefektywniejsze rozwiązanie zarówno pod względem komfortu pracy, jak i ekonomii.

WSKAZÓWKA!

Wybór odzieży powinien zostać ustalony po konsultacji z pracownikami.

Pracownik, który czuje się bezpiecznie i korzysta z odzieży wygodnej oraz gwarantującej optymalny komfort, jest pracownikiem znacznie wydajniejszym niż ten, który ciągle musi walczyć z niewygodną lub podatną na uszkodzenia odzieżą.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2376–2379 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK