| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej?

Jakie kryteria przyjąć przy zakupie odzieży roboczej?

Pracodawca zakupił odzież roboczą, kierując się obowiązkiem wyposażenia w nią pracowników. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy wyposażył pracowników w zwykłą, drelichową odzież. Za decydujące kryterium przyjął cenę odzieży. Jakie czynności powinien podjąć przed dokonaniem zakupu?

Pracodawca ma prawo także brać pod uwagę koszty. Często tania odzież ochronna jest gorsza od droższej, a z drugiej strony – wysoka cena nie zawsze gwarantuje odpowiednią jakość.

Należy pamiętać, że w każdym zakładzie pracy, w którym pracownicy muszą być wyposażeni w odzież i obuwie robocze, pracodawca powinien sporządzić tabelę przydziału odzieży roboczej i ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej. Jeśli jest ona załącznikiem do regulaminu pracy, powinna być uzgodniona ze związkami zawodowymi, a jeśli nie ma związków, to zapis należy skonsultować z pracownikami.

Decydując o zakupie odzieży roboczej i ochronnej, warto skorzystać z porady specjalisty. Obecnie niemal każda firma produkująca odzież roboczą i ochronną zatrudnia specjalistów, którzy doradzą pracodawcy odpowiedni wybór odzieży ze względu na występujące w firmie zagrożenia. Specjalista, po zapoznaniu się z warunkami pracy w zakładzie, doradzi najefektywniejsze rozwiązanie zarówno pod względem komfortu pracy, jak i ekonomii.

WSKAZÓWKA!

Wybór odzieży powinien zostać ustalony po konsultacji z pracownikami.

Pracownik, który czuje się bezpiecznie i korzysta z odzieży wygodnej oraz gwarantującej optymalny komfort, jest pracownikiem znacznie wydajniejszym niż ten, który ciągle musi walczyć z niewygodną lub podatną na uszkodzenia odzieżą.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2376–2379 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »