| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny należy przydzielać odzież i obuwie robocze?

Czy pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny należy przydzielać odzież i obuwie robocze?

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny na stanowisku magazyniera. Zgodnie z obowiązującym na terenie zakładu załącznikiem do regulaminu pracy pracownicy na stanowisku magazyniera wykonują pracę w odzieży i w obuwiu roboczym. Pracodawca nie wydał pracownikowi odzieży i obuwia roboczego przewidzianego w przepisach wewnątrzzakładowych. Inspektor pracy uznał, że do obowiązków pracodawcy należy wyposażenie pracownika w odzież i obuwie robocze podczas wykonywania pracy:● zgodnie z określonymi w przepisach wewnątrzzakładowych tabelami przydziału dla wyszczególnionych w nich stanowiskach pracy,● bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.Czy inspektor miał rację i czy pracodawca powinien wydać pracownikowi zatrudnionemu nawet na okres próbny odzież roboczą?

Pracodawca w pierwszej kolejności ma obowiązek ustalić zasady przydziału odzieży roboczej – w omawianym przykładzie fartuchów roboczych, określając jednocześnie okres ich użytkowania.

W przypadku kasjera–sprzedawcy na terenie marketu budowlanego niezaprzeczalna wydaje się konieczność wyposażenia pracowników w odzież roboczą ze względu na znaczne zabrudzenia materiałami budowlanymi. Jednocześnie, pomimo fluktuacji kadr na terenie sklepu i ze względu na długość umowy o pracę na okres próbny, nie można pominąć takiego pracownika i nie wyposażyć go w odzież roboczą. Z powodu trudności organizacyjnych w firmie pracodawca nie może nie wydać odzieży roboczej. Należy pamiętać, że wydawanie odzieży roboczej nie zależy od długości umowy o pracę na okres próbny, nawet jeżeli jest ona zawarta na 5 dni. Dlatego też pracodawca powinien niezwłocznie ustalić zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego. Następnie konieczne jest wyposażenie i potwierdzenie ich odbioru zgodnie z zasadami w imiennych kartach przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz wydawanie nowo zatrudnionym pracownikom odzieży roboczej w pierwszym dniu wykonywania pracy.

Należy pamiętać, że odzież robocza stanowi własność pracodawcy. W związku z tym pracownicy w dniu ustania stosunku pracy mają obowiązek jej zwrotu.

WSKAZÓWKA!

Ze względu na dużą fluktuację pracowników pracodawca może wprowadzić odzież dyżurną.

Po uprzednim upraniu odzieży, jeżeli nie uległa ona zniszczeniu przez poprzedniego użytkownika, może wydać ją ponownie pracownikowi zatrudnionemu np. na okres próbny.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił na piśmie zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego dla pracowników wykonujących pracę na stanowiskach pracowników magazynowych na terenie hurtowni artykułów spożywczych (pracownicy wykonują pracę, przy której odzież może ulec znacznemu zabrudzeniu). W zasadach określił, że pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na okres próbny oraz zatrudnieni na czas określony poniżej roku otrzymują ekwiwalent za używanie własnej odzieży. Natomiast pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony powyżej roku oraz zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony otrzymają odzież roboczą wydawaną przez pracodawcę.

Pracodawca w powyższym przypadku ustalił nieprawidłowo przydział odzieży roboczej. Niedopuszczalna jest dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na czas zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek ustalić zasady przydziału odzieży roboczej, uwzględniając warunki wykonywania pracy – Wzory nr 1 i 2.

WZORY DOKUMENTÓW

Wzór nr 1

ZASADY PRZYDZIAŁU ODZIEŻY I OBUWIA ROBOCZEGO

Wzór nr 2

IMIENNA KARTA PRZYDZIAŁU ODZIEŻY I OBUWIA ROBOCZEGO

PODSTAWA PRAWNA

  • Par. 8 pkt 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU z 1996 r. nr 62, poz. 286),
  • Art. 113, 2377, 2378, 2379 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK