REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy każda emerytura i renta zwalnia z płacenia ZUS?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
emerytura renta ZUS
emerytura renta ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej dla emerytów i rencistów nie różnią się niczym od prowadzenia firmy przez innych przedsiębiorców. Mogą oni wybrać jedną z trzech form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy bądź ryczałt. Inaczej natomiast prezentuje się kwestia składek na ubezpieczenie społeczne.

Działalność gospodarcza na emeryturze 

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, czyli składkę emerytalną, rentową oraz wypadkową. Może on natomiast podjąć decyzję o tym, że będzie je dobrowolnie opłacał. Jeżeli się na to zdecyduje, zobowiązany jest do opłaty trzech wskazanych składek łącznie. Niemożliwe jest opłacanie przez niego składki chorobowej oraz składki na fundusz pracy. Podejmując decyzję o tym, że nie chce płacić składek – nie musi ich opłacać. Jest jednak coś, czego nikt nie uniknie – składka zdrowotna.

REKLAMA

Autopromocja

Emeryt – przedsiębiorca zobowiązany jest opłacać ją w zależności od wybranej przez siebie formy opodatkowania. Prowadzący działalność na emeryturze i rencie nie mają żadnych limitów w zakresie dochodów osiąganych z działalności. Wyjątek dotyczy rencistów oraz emerytów, którzy skorzystali z wcześniejszej emerytury.

Limity dotyczące osób korzystających z renty lub wcześniejszej emerytury

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie osiągnął przyjętego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn), ale pobiera emeryturę, musi wziąć pod uwagę limity, które go dotyczą. Powyższe ograniczenia odnoszą się do osiąganych dochodów, które mogą spowodować, że emerytura lub renta ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu lub w ogóle nie będzie  przysługiwać.

Z warunków wskazanych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że:

a) w przypadku, gdy dochód przedsiębiorcy przekroczy 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia – emerytura/renta ulegnie zmniejszeniu. Emeryturę/rentę zmniejsza się o kwotę jaką osiągany przychód przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jednak maksymalnie o kwotę zmniejszeń ustalonych dla danego rodzaju świadczeń;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) jeżeli dochód przekroczy 130% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia – ZUS zawiesza przyznawanie świadczeń emerytalnych/rentowych. Zawieszenie będzie trwało tak długo, dopóki dochód nie spadnie poniżej poziomu 130%.

Wysokość przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia ogłasza co kwartał Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. 

Składki na ZUS w przypadku rencistów 

Ogólną zasadą jest, że składki społeczne na rencie są dobrowolne, tak jak w przypadku emerytów. Istnieje jednak rodzaj renty, który zobowiązuje przedsiębiorcę do ich opłacania.

Jeśli przedsiębiorca prowadzący firmę ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – obowiązkowe są dla niego składki społeczne, takie jak: emerytalna, rentowa i wypadkowa. Przedsiębiorca może natomiast zdecydować się także na dodatkowe opłacanie składki chorobowej.

Powyższe zasady obowiązują wyłącznie przy spełnieniu jednocześnie dwóch warunków:

a) kiedy renta z tytułu niezdolności do pracy wynika ze wskazanych powyżej przepisów ogólnych,

b) kiedy rencista prowadzi działalność gospodarczą.

Do opłacania składek społecznych nie będą natomiast zobowiązani ci, którzy pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, na podstawie przepisów szczegółowych (np. rentę wojskową).

Aleksandra Dudzińska, Kancelaria Mentzen 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA