REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy każda emerytura i renta zwalnia z płacenia ZUS?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
emerytura renta ZUS
emerytura renta ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej dla emerytów i rencistów nie różnią się niczym od prowadzenia firmy przez innych przedsiębiorców. Mogą oni wybrać jedną z trzech form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy bądź ryczałt. Inaczej natomiast prezentuje się kwestia składek na ubezpieczenie społeczne.

Działalność gospodarcza na emeryturze 

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, czyli składkę emerytalną, rentową oraz wypadkową. Może on natomiast podjąć decyzję o tym, że będzie je dobrowolnie opłacał. Jeżeli się na to zdecyduje, zobowiązany jest do opłaty trzech wskazanych składek łącznie. Niemożliwe jest opłacanie przez niego składki chorobowej oraz składki na fundusz pracy. Podejmując decyzję o tym, że nie chce płacić składek – nie musi ich opłacać. Jest jednak coś, czego nikt nie uniknie – składka zdrowotna.

Autopromocja

Emeryt – przedsiębiorca zobowiązany jest opłacać ją w zależności od wybranej przez siebie formy opodatkowania. Prowadzący działalność na emeryturze i rencie nie mają żadnych limitów w zakresie dochodów osiąganych z działalności. Wyjątek dotyczy rencistów oraz emerytów, którzy skorzystali z wcześniejszej emerytury.

Limity dotyczące osób korzystających z renty lub wcześniejszej emerytury

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie osiągnął przyjętego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn), ale pobiera emeryturę, musi wziąć pod uwagę limity, które go dotyczą. Powyższe ograniczenia odnoszą się do osiąganych dochodów, które mogą spowodować, że emerytura lub renta ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu lub w ogóle nie będzie  przysługiwać.

Z warunków wskazanych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że:

a) w przypadku, gdy dochód przedsiębiorcy przekroczy 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia – emerytura/renta ulegnie zmniejszeniu. Emeryturę/rentę zmniejsza się o kwotę jaką osiągany przychód przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jednak maksymalnie o kwotę zmniejszeń ustalonych dla danego rodzaju świadczeń;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) jeżeli dochód przekroczy 130% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia – ZUS zawiesza przyznawanie świadczeń emerytalnych/rentowych. Zawieszenie będzie trwało tak długo, dopóki dochód nie spadnie poniżej poziomu 130%.

Wysokość przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia ogłasza co kwartał Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. 

Składki na ZUS w przypadku rencistów 

Ogólną zasadą jest, że składki społeczne na rencie są dobrowolne, tak jak w przypadku emerytów. Istnieje jednak rodzaj renty, który zobowiązuje przedsiębiorcę do ich opłacania.

Jeśli przedsiębiorca prowadzący firmę ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – obowiązkowe są dla niego składki społeczne, takie jak: emerytalna, rentowa i wypadkowa. Przedsiębiorca może natomiast zdecydować się także na dodatkowe opłacanie składki chorobowej.

Powyższe zasady obowiązują wyłącznie przy spełnieniu jednocześnie dwóch warunków:

a) kiedy renta z tytułu niezdolności do pracy wynika ze wskazanych powyżej przepisów ogólnych,

b) kiedy rencista prowadzi działalność gospodarczą.

Do opłacania składek społecznych nie będą natomiast zobowiązani ci, którzy pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, na podstawie przepisów szczegółowych (np. rentę wojskową).

Aleksandra Dudzińska, Kancelaria Mentzen 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA