REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić kod zawodu w zgłoszeniu do ZUS

Nowacka Izabela
Jak zmienić kod zawodu w zgłoszeniu do ZUS?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powierzyliśmy pracownikowi nowe stanowisko pracy i w związku z tym zmienił się kod zawodu, z którym został poprzednio zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS. W jaki sposób powinniśmy poinformować ZUS o tej zmianie? Czy trzeba złożyć dokument wyrejestrowania i ponownie zgłosić pracownika do ubezpieczeń? - pyta Czytelniczka z Poznania.

RADA

Nie. Przy zmianie stanowiska pracy nie trzeba składać formularza wyrejestrowania. O zmianie kodu zawodu płatnik musi poinformować ZUS, składając zgłoszenie ZUS ZUA w trybie zmiany.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA, w którym wskazuje swoje dane i dane dotyczące osoby ubezpieczonej, w tym: numer PESEL, nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, i adres zamieszkania.

Kod zawodu w zgłoszeniu do ubezpieczeń

Od 16 maja 2021 r. w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA lub ZUS ZZA (w przypadku podlegania wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu) należy podać także 6-cyfrowy kod wykonywanego zawodu. Kod został określony dla danego zawodu w załączniku do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. W zgłoszeniu ZUS ZUA kod ten należy wpisać w bloku X w polu 01 Inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczeń.

Wymóg podawania kodu zawodu dotyczy ubezpieczonych aktywnych zawodowo, np. pracowników czy zleceniobiorców.

Kod zawodu należy podawać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zawsze na dokumentach zgłoszeniowych pierwszorazowych (także składanych po 15 maja 2021 r. za okresy przeszłe),
  • na dokumentach zgłoszeniowych składanych w trybie korekty/zmiany, np. w związku z korektą danych adresowych, zmianą okresu podlegania ubezpieczeniom czy rodzaju ubezpieczeń.

Oznacza to, że w stosunku do ubezpieczonych zgłoszonych wcześniej, przed 16 maja 2021 r., nie trzeba składać dokumentów zgłoszeniowych korygujących, uzupełniających dane o kod zawodu. Jednak przy składaniu zgłoszenia w razie zmiany czy korekty innych danych płatnik musi wskazać odpowiedni kod.

Osoby ubezpieczone, zgłaszane do ubezpieczeń od 16 maja 2021 r. i później, muszą być rejestrowane z kodem zawodu.

O wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony od 1 stycznia 2014 r. na stanowisku przedstawiciela handlowego. W grudniu 2022 r. zgłosił pracodawcy zmianę adresu do korespondencji w związku z przeprowadzką. Pracodawca jako płatnik składek musi tę informację przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian przez złożenie formularza ZUS ZUA w trybie zmiany (blok I Dane organizacyjne, pole 02, oznaczenie cyfrą 1). Dodatkowo w zgłoszeniu podaje kod wykonywanego zawodu, ponieważ wcześniej nie został on uwzględniony (nie było takiego obowiązku). Kod zawodu dla przedstawiciela handlowego to 332203.

Korekta i zmiana danych podanych w zgłoszeniu

W sytuacji gdy zmiana dotyczy tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik składek musi zawiadomić ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane.

Taka procedura nie dotyczy zmiany kodu wykonywanego zawodu. Oznacza to, że jeśli płatnik zgłosił osobę zatrudnioną do ubezpieczeń po 15 maja 2021 r. z danym kodem zawodu, a później kod ten zmienił się w wyniku zajęcia innego stanowiska pracy, konieczna jest zmiana tego kodu. Należy ją zgłosić na formularzu ZUS ZUA (albo ZUS ZZA). W takim przypadku obowiązują ogólne zasady, które nakazują zawiadamiać ZUS o wszelkich zmianach w stosunku do danych wcześniej wykazanych w zgłoszeniu.

Przykład

Pracownik został zatrudniony na stanowisku magazyniera we wrześniu 2021 r. z kodem zawodu 432103. Od 1 grudnia 2022 r. zmieniły się warunki jego zatrudnienia w zakresie stanowiska pracy (powierzono mu stanowisko zaopatrzeniowca). Płatnik składek ma obowiązek w terminie do 8 grudnia 2022 r. zgłosić w ZUS tę modyfikację poprzez złożenie formularza ZUS ZUA w trybie zmiany. W bloku X ZUS ZUA należy podać nowy kod wykonywanego zawodu, tj. 332302.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 36 ust. 1, ust. 10, ust. 13, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost. zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2185),
  • § 1 i załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 227; ost. zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 853).

Izabela Nowacka
ekonomista, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy, podatków i ubezpieczeń społecznych

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA