Czy można połączyć emeryturę z rentą?
REKLAMA
REKLAMA
Są osoby, które mają ustalone prawo do dwóch lub więcej świadczeń. Osoby mające przyznaną rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, albo z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, który miał miejsce przed 1.01.2003 r. bądź rentę inwalidy wojennego czy wojskowego z tytułu niezdolności do pracy pozostającej w związku ze służbą wojskową, albo rentę dla kombatantów lub osób represjonowanych, gdy nabędą emeryturę, uzyskają możliwość pobierania dwóch świadczeń.
REKLAMA
Osoby te nie mogą pobierać pełnych świadczeń, lecz tylko emeryturę powiększoną o połowę renty lub rentę powiększoną o połowę emerytury.
Po ukończeniu 75 lat
Gdy emeryt ukończy 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego w miesięcznej wysokości wynoszącej od 1 marca 2010 r. 181,10 zł. Wypłacany jest bez potrzeby składania wniosku. Podstawę do przyznania dodatku pielęgnacyjnego przed osiągnięciem tego wieku stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej uznające emeryta za niezdolnego do samodzielnej egzystencji.
Porównaj: Jak podwyższyć swoją emeryturę
Waloryzacja
„Podwyżka” emerytur, to waloryzacja, która – zgodnie z ustawą emerytalną - będzie przeprowadzana corocznie, zawsze od dnia 1 marca. Ostatnia miała miejsce w marcu 2010 r., a kolejna waloryzacja emerytur nastąpi od 1 marca 2011 r. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację przez wskaźnik waloryzacji.
Przeczytaj także: Skąd ZUS bierze pieniądze
Zmiana wysokości emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu, a jeśli wypłata świadczenia była wstrzymana - po jej wznowieniu, z uwzględnieniem
wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.
Od 1 stycznia 2009 r. roku wprowadzono zasadę pozwalającą na zastąpienie zarobków zerowych – zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy osób, które były zatrudnione w ramach stosunku pracy. Jeżeli więc w chwili wyliczania emerytury nie udało nam się udowodnić zarobków, należy zgłosić się do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia. Za okresy za które nie udało się udowodnić dokumentami wysokości wynagrodzenia, ZUS przyjmie wniosek zainteresowanego, obowiązującą w tamtych latach wysokość płacy minimalnej.
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat