| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Czym jest umowa agencyjna?

Czym jest umowa agencyjna?

Umowa agencyjna to mówić najprościej zobowiązanie się jednej ze stron do zawierania umów z klientami na rzecz drugiej strony, za wynagrodzeniem. Jest ona dość często wykorzystywana w obrocie prawnym.

Umowa agencyjna jest umową konsensualną, wzajemną, odpłatną o świadczenie usług. Przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu (zleceniodawcy).

Umowę agencyjną mogą zawrzeć tylko przedsiębiorcy, a więc zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne.

Do zawierania umów w imieniu zleceniodawcy oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy dostał pełnomocnictwo do tego upoważniające. Zakres takiego umocowania agenta ocenia się według przepisów o pełnomocnictwie, a samo umocowanie w praktyce najczęściej zawarte jest w umowie agencyjnej, ale pełnomocnictwo może być też udzielone osobno, a nawet w sposób dorozumiany.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Rodzaje umowy agencyjnej

Kodeks cywilny wymienia dwa rodzaje umowy agencyjnej. Agent może pośredniczyć przy zawieraniu umów na rzecz zleceniodawcy (pośrednictwo), może również, oprócz pośredniczenia, zawierać z klientami umowy w imieniu zleceniodawcy (przedstawicielstwo). W tym drugim przypadku agent może być przedstawicielem zleceniodawcy tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie w postaci pełnomocnictwa.

W przypadku przedstawicielstwa agent wykonuje dla zleceniodawcy usługi w postaci zawierania umów w imieniu zleceniodawcy. Wykonuje więc nie tylko czynności faktyczne, ale i prawne. W praktyce spotyka się umowy agencyjne, których przedmiotem jest zawieranie przez agenta umów wszelkiego rodzaju: sprzedaży, najmu, zlecenia itd.

W przypadku pośrednictwa usługi agenta polegają na wykonywaniu czynności faktycznych polegających np. na wyszukiwaniu, negocjacjach itp.

 W razie wątpliwości dotyczących zakresu czynności, do których uprawniony jest agent, przyjmuje się, że agent jest upoważniony do:
• przyjmowania dla zleceniodawcy zapłaty za świadczenie, które spełnia dla zleceniodawcy,
• przyjmowania dla zleceniodawcy świadczeń, za które płaci,
• odbierania zawiadomień o wadach oraz oświadczeń dotyczących wykonania umowy, którą zawarł w imieniu zleceniodawcy

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu (zleceniodawcy).
Przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu (zleceniodawcy).

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »