REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest ekonomia społeczna?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co to jest ekonomia społeczna?
Co to jest ekonomia społeczna?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy obecnie na rynku pracy są instrumenty, które działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej? Jakie będą zadania przedsiębiorstw społecznych? Ekonomia społeczna – nowe instytucje i zasady pomocy już w 2022 r.
rozwiń >

Co to jest ekonomia społeczna?

Uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o ekonomii społecznej prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie w życie. W dniu 21 lipca 2022 r. Senat RP przedstawił swoje poprawki do ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wskazuje rząd: „Ekonomia społeczna, jako sfera życia społeczno-gospodarczego, która pozostaje na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz organizacji pozarządowych, które nie działają w celu maksymalizacji zysku, nie została dotąd zdefiniowana w polskim porządku prawnym. Brak kompleksowej regulacji prawnej dotyczącej podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności zdefiniowania i określenia zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego (PS) oraz zasad współpracy z administracją publiczną i udziału tych podmiotów w realizacji usług społecznych, stanowi istotną barierę w rozwoju zarówno całego sektora ekonomii społecznej, jak i usług społecznych.”.

Wykluczenie społeczne a przedsiębiorstwa społeczne

Głównym założeniem ustawy jest aktywizacja osób bezrobotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz ekonomicznej, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Chodzi m.in. o osoby trwale bezrobotne, niepełnosprawne, mające problemy z uzależnieniem, bezdomni, uchodźcy, osoby starsze, młodzież wchodząca w rynek pracy ze środowisk zaniedbanych, patologicznych jak i wychowujące się poza rodziną, osoby chore psychicznie, osoby pozbawione wolności, osoby opuszczające zakład karny oraz pełnoletnie osoby opuszczające zakład poprawczy.

Ustawa ma na celu zapewnienie miejsc pracy ww. osobom w przedsiębiorstwach społecznych, dzięki którym wykluczeni społecznie zyskaliby stabilność życiową oraz ekonomiczną. Pomoc ma być też świadczona przez podmioty ekonomii społecznej usług społecznych. Ustawa ma na celu reintegrację społeczną i zawodową osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Reintegracja społeczna i zawodowa - co to?

Przez reintegrację społeczną – należy rozumieć działania służące odbudowaniu lub nabyciu i podtrzymaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu, w tym rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przez reintegrację zawodową – należy przez to rozumieć działania służące zdobyciu nowych kwalifikacji, kompetencji, wiedzy i umiejętności w celu odbudowania lub uzyskania i podtrzymania zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy i awansu zawodowego, w tym rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorstwa społeczne w stosunku do osób wykluczonych społecznie będą musiały prowadzić indywidualny plan reintegracyjny (społeczny i zawodowy). Sytuacja każdego jest inna i wymaga szczególnego, indywidualnego traktowania.

Jak uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego?

Jak wskazuje ustawa status przedsiębiorstwa może uzyskać podmiot ekonomii społecznej prowadzący odpłatną działalność pożytku publicznego lub działalność gospodarczą, po spełnieniu konkretnie wymienionych w ustawie przesłanek.

Działalność przedsiębiorstwa społecznego może być prowadzona celem realizacji usług społecznych jak i reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, stanowiących co najmniej 30% osób zatrudnionych w tym przedsiębiorstwie. Cały zysk (nadwyżka bilansowa) wypracowany przez przedsiębiorstwa przeznaczane są właśnie na reintegrację pracowników i realizację celów społecznych.

Jakie są podmioty ekonomii społecznej?

Osoby wykluczone społecznie mogą współpracować z podmiotami ekonomii społecznej, takimi jak np. spółdzielnia socjalna, warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej, centrum integracji społecznej i klub integracji społecznej, spółdzielnia pracy, w tym spółdzielnia inwalidów, spółdzielnia niewidomych, spółdzielnia produkcji rolnej orz wybrane organizacje pozarządowe.

Jakie inne formy pomocy?

Pomoc dla osób wykluczonych społecznie jak i przedsiębiorstw będzie polegała na udzieleniu:

  1. Tworzeniu przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego programów rządowych i resortowych, finansowanych ze środków pochodzących z Funduszu Pracy w wysokości nie większej niż 20 mln zł rocznie;
  2. Jednorazowej dotacji na utworzenie stanowiska pracy;
  3. Finansowaniu kosztów wynagrodzenia;
  4. Refundacji (przez okres realizacji indywidualnego planu reintegracyjnego) części wynagrodzenia;
  5. Pomocy de minimis.

Współpraca z samorządem

Ustawa przewiduje również współpracę podmiotów ekonomii społecznej z samorządem terytorialnym i z wojewodą właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa społecznego. Usługi będą zlecane w innym - bardziej uszczegóławiającym zakres usługi trybie negocjacyjnym. Możliwa też będzie do zawarcia umowa partnerstwa publiczno-społecznego.

Czego dotyczy ekonomia społeczna? 

Podsumowując ustawa określa:

  • organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego;
  • zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwem społecznym;
  • instrumenty wsparcia przedsiębiorstwa społecznego;
  • zasady i formy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej;
  • ochronę danych osobowych w związku z realizacją celów wynikających z ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o ekonomii społecznej (projekt, druk nr 2321).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

REKLAMA

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

REKLAMA

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

REKLAMA