REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podróż służbowa - porada

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jak finansowana jest podróż służbowa?
Jak finansowana jest podróż służbowa?

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie, kiedy ma się do czynienia z podróżą służbową może być dla pracownika bardzo ważna. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż Kodeks pracy przyznaje pracownikowi specjalne uprawnienia związane z tą formą wykonywania poleceń pracodawcy.

Autopromocja

Podróż służbową i związane z nią należności służbowe reguluje art. 775 K. p. Zgodnie z nim, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Warunki wypłacania pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej powinny być z góry określone bądź w umowie o pracę bądź w regulaminie wynagradzania albo w układzie zbiorowym pracy.

Czas spędzony w podróży służbowej zasadniczo nie jest wliczany do czasu pracy, chyba że podróż odbywa się w godzinach pracy.

Dieta za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami nie może być niższa niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju przysługująca pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.Jeżeli warunki wypłacania należności za podróż służbową nie zostały przez pracodawcę ustalone, to pracownik ma prawo do uzyskania kwot ustalonych dla pracowników sfery budżetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urzędnicy i inni pracownicy sfery budżetowej otrzymują z tytułu podróży służbowych należności w wysokościach określonych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw pracy.

Rozporządzenie Ministra Prawy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju jest więc regulacją bardzo istotną. Jeszcze raz warto podkreślić, że unormowania w nim zawarte dotyczą pracowników sfery budżetowej oraz wszystkich innych, których pracodawcy nie ustalili właściwych reguł.

Polecamy: Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca.Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży. Jeżeli podróż trwa od 8 do 12 godzin, przysługuje połowa diety. Podróżowanie ponad 12 godzin uprawnia do diety w pełnej wysokości.

Dieta nie przysługuje, jeżeli pracownika delegowano do miejscowości jego pobytu stałego lub czasowego albo w przypadkach, gdy zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Środek transportu właściwy do odbycia podróży określa pracodawca. Może on wyrazić zgodę na podróż samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. Wtedy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, którą ustala pracodawca, będąc jednak związanym minimalnymi stawkami określonymi w rozporządzeniu.

W przypadku, gdy pracownik, będąc w podróży, korzysta ze środków komunikacji miejscowej, przysługuje mu ryczałt na pokrycie wynikłych z tego kosztów w wysokości 20% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży. Pracodawca może też, na wniosek pracownika, wyrazić zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Za nocleg w hotelu lub podobnym obiekcie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 % diety. Ryczałt przysługuje, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21:00 i 7:00.

Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu, a także jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Pracownikowi przebywającemu w podróży trwającej co najmniej 10 dni przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika i z powrotem.

Z każdym rokiem stawki diety dobowej oraz stawki kilometrowe ulegają zmianie odpowiednio do planowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem przejętego w ustawie budżetowej na dany rok.

Polecamy: Czy ustalony regulamin premiowania zawsze obowiązuje?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA