REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna i cyberbezpieczeństwo. Wyzwania dla pracodawców w erze pracy na odległość

Pracodawcy muszą podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony danych i systemów w erze pracy na odległość
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz popularniejsza, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Pracownicy coraz częściej pracują z domu lub innego miejsca poza tradycyjnym biurem. Choć praca zdalna ma wiele korzyści, to również stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. 

W tym artykule omówimy związane z tym zagadnienia i przedstawimy wyzwania, z którymi pracodawcy muszą się zmierzyć w erze pracy na odległość.

Autopromocja

Rozszerzone ataki cybernetyczne

Przeniesienie pracy na odległość otworzyło nowe możliwości dla cyberprzestępców. Ataki cybernetyczne stały się bardziej zaawansowane i wymyślne, a pracownicy pracujący zdalnie stali się łatwiejszym celem. Oto kilka rodzajów ataków, które stanowią wyzwanie dla pracodawców:

Phishing – Ataki phishingowe są jednym z najczęstszych zagrożeń w erze pracy zdalnej. Przez podszywanie się pod zaufane instytucje lub osoby, cyberprzestępcy próbują wyłudzić poufne informacje, takie jak hasła lub dane finansowe.

Ataki ransomware – Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych lub komputera i żąda okupu za ich przywrócenie. W erze pracy zdalnej, ataki ransomware mogą dotknąć wiele urządzeń jednocześnie i spowodować duże straty dla pracodawców.

Ataki DDoS – Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) polegają na zalewaniu systemu dużą ilością żądań, co prowadzi do niedostępności usług. Pracownicy pracujący zdalnie mogą stać się punktem wejścia dla takiego ataku, jeśli nie mają odpowiednich zabezpieczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczenia i polityki bezpieczeństwa

W obliczu tych wyzwań, pracodawcy muszą podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony danych i systemów w erze pracy na odległość. Oto kilka zabezpieczeń i polityk bezpieczeństwa, które są istotne:

Wielopoziomowe uwierzytelnianie – Wprowadzenie wielopoziomowego uwierzytelniania, takiego jak kod SMS lub aplikacja autoryzacyjna, może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pracy zdalnej. To dodatkowe zabezpieczenie pomaga chronić przed nieuprawnionym dostępem do konta.

Aktualizacje oprogramowania – Regularne aktualizacje oprogramowania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Pracodawcy powinni monitorować i zapewniać, że pracownicy pracujący zdalnie korzystają z najnowszych wersji oprogramowania, które zawierają poprawki zabezpieczeń.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa – Szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa są niezbędne. Pracodawcy powinni dostarczać regularne szkolenia, które edukują pracowników na temat identyfikowania zagrożeń, rozpoznawania ataków phishingowych i korzystania z bezpiecznych praktyk online.

Polityki korzystania z urządzeń osobistych – Wielu pracowników pracuje na swoich własnych urządzeniach w erze pracy zdalnej. Pracodawcy powinni opracować i wdrożyć polityki korzystania z urządzeń osobistych, które określają wymagania dotyczące zabezpieczeń i ochrony danych na tych urządzeniach.

Zarządzanie ryzykiem i monitorowanie

W erze pracy zdalnej, zarządzanie ryzykiem i monitorowanie systemów są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Oto kilka kroków, które pracodawcy powinni podjąć:

Ocena ryzyka – Pracodawcy powinni przeprowadzić ocenę ryzyka związanego z pracą zdalną, uwzględniając zagrożenia i potencjalne skutki ataków. Na podstawie tych informacji można opracować strategię zarządzania ryzykiem i dostosować odpowiednie zabezpieczenia.

Monitorowanie aktywności – Pracodawcy powinni monitorować aktywność pracowników pracujących zdalnie w celu wykrywania nieprawidłowości lub podejrzanej aktywności. Monitorowanie może pomóc w wczesnym wykrywaniu ataków i reagowaniu na nie.

Regularne audyty – Przeprowadzanie regularnych audytów zabezpieczeń jest istotne dla oceny skuteczności działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Audyty pozwalają na identyfikację słabych punktów i wprowadzenie niezbędnych poprawek.

Podsumowując, praca zdalna jest obecnie nieodłączną częścią wielu miejsc pracy, jednak niesie ze sobą wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Pracodawcy muszą być świadomi tych wyzwań i podejmować odpowiednie kroki w celu ochrony danych i systemów. Bezpieczeństwo w erze pracy na odległość wymaga zabezpieczeń technologicznych, polityk bezpieczeństwa, szkoleń pracowników oraz monitorowania i zarządzania ryzykiem. Tylko w ten sposób można zapewnić, że praca zdalna będzie bezpieczna i niezagrożona atakami cybernetycznymi.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA