REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna i cyberbezpieczeństwo. Wyzwania dla pracodawców w erze pracy na odległość

Pracodawcy muszą podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony danych i systemów w erze pracy na odległość
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz popularniejsza, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Pracownicy coraz częściej pracują z domu lub innego miejsca poza tradycyjnym biurem. Choć praca zdalna ma wiele korzyści, to również stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. 

W tym artykule omówimy związane z tym zagadnienia i przedstawimy wyzwania, z którymi pracodawcy muszą się zmierzyć w erze pracy na odległość.

REKLAMA

Autopromocja

Rozszerzone ataki cybernetyczne

Przeniesienie pracy na odległość otworzyło nowe możliwości dla cyberprzestępców. Ataki cybernetyczne stały się bardziej zaawansowane i wymyślne, a pracownicy pracujący zdalnie stali się łatwiejszym celem. Oto kilka rodzajów ataków, które stanowią wyzwanie dla pracodawców:

Phishing – Ataki phishingowe są jednym z najczęstszych zagrożeń w erze pracy zdalnej. Przez podszywanie się pod zaufane instytucje lub osoby, cyberprzestępcy próbują wyłudzić poufne informacje, takie jak hasła lub dane finansowe.

Ataki ransomware – Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych lub komputera i żąda okupu za ich przywrócenie. W erze pracy zdalnej, ataki ransomware mogą dotknąć wiele urządzeń jednocześnie i spowodować duże straty dla pracodawców.

Ataki DDoS – Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) polegają na zalewaniu systemu dużą ilością żądań, co prowadzi do niedostępności usług. Pracownicy pracujący zdalnie mogą stać się punktem wejścia dla takiego ataku, jeśli nie mają odpowiednich zabezpieczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczenia i polityki bezpieczeństwa

W obliczu tych wyzwań, pracodawcy muszą podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony danych i systemów w erze pracy na odległość. Oto kilka zabezpieczeń i polityk bezpieczeństwa, które są istotne:

Wielopoziomowe uwierzytelnianie – Wprowadzenie wielopoziomowego uwierzytelniania, takiego jak kod SMS lub aplikacja autoryzacyjna, może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pracy zdalnej. To dodatkowe zabezpieczenie pomaga chronić przed nieuprawnionym dostępem do konta.

Aktualizacje oprogramowania – Regularne aktualizacje oprogramowania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Pracodawcy powinni monitorować i zapewniać, że pracownicy pracujący zdalnie korzystają z najnowszych wersji oprogramowania, które zawierają poprawki zabezpieczeń.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa – Szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa są niezbędne. Pracodawcy powinni dostarczać regularne szkolenia, które edukują pracowników na temat identyfikowania zagrożeń, rozpoznawania ataków phishingowych i korzystania z bezpiecznych praktyk online.

Polityki korzystania z urządzeń osobistych – Wielu pracowników pracuje na swoich własnych urządzeniach w erze pracy zdalnej. Pracodawcy powinni opracować i wdrożyć polityki korzystania z urządzeń osobistych, które określają wymagania dotyczące zabezpieczeń i ochrony danych na tych urządzeniach.

Zarządzanie ryzykiem i monitorowanie

W erze pracy zdalnej, zarządzanie ryzykiem i monitorowanie systemów są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Oto kilka kroków, które pracodawcy powinni podjąć:

REKLAMA

Ocena ryzyka – Pracodawcy powinni przeprowadzić ocenę ryzyka związanego z pracą zdalną, uwzględniając zagrożenia i potencjalne skutki ataków. Na podstawie tych informacji można opracować strategię zarządzania ryzykiem i dostosować odpowiednie zabezpieczenia.

Monitorowanie aktywności – Pracodawcy powinni monitorować aktywność pracowników pracujących zdalnie w celu wykrywania nieprawidłowości lub podejrzanej aktywności. Monitorowanie może pomóc w wczesnym wykrywaniu ataków i reagowaniu na nie.

Regularne audyty – Przeprowadzanie regularnych audytów zabezpieczeń jest istotne dla oceny skuteczności działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Audyty pozwalają na identyfikację słabych punktów i wprowadzenie niezbędnych poprawek.

Podsumowując, praca zdalna jest obecnie nieodłączną częścią wielu miejsc pracy, jednak niesie ze sobą wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Pracodawcy muszą być świadomi tych wyzwań i podejmować odpowiednie kroki w celu ochrony danych i systemów. Bezpieczeństwo w erze pracy na odległość wymaga zabezpieczeń technologicznych, polityk bezpieczeństwa, szkoleń pracowników oraz monitorowania i zarządzania ryzykiem. Tylko w ten sposób można zapewnić, że praca zdalna będzie bezpieczna i niezagrożona atakami cybernetycznymi.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA