REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest umowa o praktykę absolwencką?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czym jest umowa o praktykę absolwencką?
Czym jest umowa o praktykę absolwencką?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest umowa  o praktykę absolwencką i ile może trwać? Ile może zarobić absolwent w ramach umowy o praktykę absolwencką? Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką? Czy praktykant może otrzymać zaświadczenie z odbytych praktyk?
rozwiń >

Czym jest umowa  o praktykę absolwencką?

Umowa o praktykę absolwencką została uregulowana przez ustawę o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1244, dalej jako: ustawa). Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Kim jest praktykant w ramach umowy o praktykę absolwencką?

Praktykant w ramach umowy o praktykę absolwencką jest osobą, która ukończyła co najmniej gimnazjum (jeszcze według poprzednich zasad edukacji) lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Najważniejsza jest ta granica wiekowa. Co ważne, mogą to być osoby, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej .

Kto może zatrudniać praktykanta?

Praktykanta może zatrudniać osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zwane „podmiotem przyjmującym na praktykę”. Może ona przyjmować na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia.

Czy praktyka musi być odpłatna?

Nie. Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie.

Ile miesięcznie może zarobić praktykant?

Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Oznacza to, że od 1 lipca 2023 r. praktykant będzie mógł zarobić maksymalnie 7200 zł brutto (2 x 3600 zł brutto - minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2023 r.).

Rodzi to pytanie, czy ustawowo uregulowane maksymalne wynagrodzenie nie narusza cywilnoprawnej swobody umów. Wydaje się, że tak.

Jednak wskazuje się, że z przepisów dotyczących praktyk absolwenckich nie wynika, aby praktykant podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu. W konsekwencji obliczona zaliczka na podatek dochodowy naliczona przez płatnika nie ulegnie obniżeniu o potrąconą składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Podmiot przyjmujący praktykanta na praktykę nie ma obowiązku odprowadzania od świadczenia otrzymywanego przez praktykanta składek na ubezpieczenia społeczne.

Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką?

Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności (jest więc to katalog otwarty i umowa może zawierać też inne informacje:

 1. rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
 2. okres odbywania praktyki;
 3. tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
 4. wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.
Umowa nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej.

Na ile może być zawarta umowa o praktykę absolwencką?

Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące. Co ważne nie jes to umowa na okres próbny, który również może wynosić maksymalnie 3 miesiące. Zawarcie kolejnej umowy pomiędzy praktykantem a tym samym podmiotem przyjmującym na praktykę jest możliwe tylko na łączny okres 3 miesięcy.

Czy umowa o praktykę może być rozwiązana?

W przypadku gdy praktyka odbywana jest:

 1. nieodpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie;
 2. odpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

BHP przy praktykach absolwenckich

Podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia praktykantowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych m.in. w Kodeksie pracy, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki - odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Czy mogę otrzymać zaświadczenie z odbytych praktyk?

Tak, jak najbardziej. Podmiot przyjmujący na praktykę, na wniosek praktykanta, jest obowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki. 

Zaświadczenia nie należy mylić ze świadectwem pracy, które wydaje pracodawca po zakończeniu stosunku pracy czy jego wygaśnięciu. Co może znajdować się w zaświadczeniu z odbytych praktyk absolwenckich? Może to być opis tego:

 • jakie stanowisko zajmował absolwent
 • jakie rodzaj pracy i zadania zostały mu powierzone
 • jak została oceniona jego praca
 • jakie nabył kompetencje i umiejętności
 • jak radził sobie ze stresem, z ewentualnymi trudnymi i problematycznymi sytuacjami
 • jak współpracował w zespole.

Sąd Najwyższy podkreśla, że celem wydania takiego zaświadczenia jest obowiązek dbania o dobro pracownika, do którego zalicza się m.in. powinność dostarczania pracownikowi informacji i dokumentów (np. zaświadczeń o stażu pracy) istotnych z punktu widzenia realizacji stosunku pracy, a nawet szerzej (np. gdy chodzi o zaświadczenie o zarobkach potrzebne do realizacji uprawnień poza zakładem pracy), np. wyr. SN z 17 lutego 2004 r., I PK 386/03.

Takie zaświadczenie i referencje, czyli opinia z odbytej praktyki są dokumentem, który może się okazać bardzo przydatny przy poszukiwaniu kolejnej pracy. Referencje dołączone do CV i listu motywacyjnego sprawiają, że kandydat jest postrzegany jako osoba profesjonalna, posiadająca określone doświadczenie. Opinia pracodawcy jest bowiem z reguły uzupełniona opisem wykonywanych przez pracownika zadań.

Ile wynoszą przerwy w pracy absolwenta przy praktyce absolwenckiej?

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:

 1. wynosi co najmniej 6 godzin - pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
 2. jest dłuższy niż 9 godzin - pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
 3. jest dłuższy niż 16 godzin - pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Powyższe przerwy wlicza się do czasu pracy.

Czy do praktyk absolwenckich stosuje się Kodeks pracy?

Generalnie do praktyk absolwenckich nie stosuje się Kodeksu pracy. Jedynymi regulacjami i zagadnieniami, na wyraźne polecenie ustawodawcy, które należy stosować są:

 1. Zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu;
 2. Maksymalny wymiar czasu pracy, czyli czas pracy absolwenta nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy;
 3. Maksymalny limit tygodniowego czasu pracy, gdzie tygodniowy czas pracy absolwenta łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym;
 4. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku;
 5. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego;
 6. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA