REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest umowa o praktykę absolwencką?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czym jest umowa  o praktykę absolwencką?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest umowa  o praktykę absolwencką i ile może trwać? Ile może zarobić absolwent w ramach umowy o praktykę absolwencką? Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką? Czy praktykant może otrzymać zaświadczenie z odbytych praktyk?
rozwiń >

Czym jest umowa  o praktykę absolwencką?

Umowa o praktykę absolwencką została uregulowana przez ustawę o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1244, dalej jako: ustawa). Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Kim jest praktykant w ramach umowy o praktykę absolwencką?

Praktykant w ramach umowy o praktykę absolwencką jest osobą, która ukończyła co najmniej gimnazjum (jeszcze według poprzednich zasad edukacji) lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Najważniejsza jest ta granica wiekowa. Co ważne, mogą to być osoby, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej .

Kto może zatrudniać praktykanta?

Praktykanta może zatrudniać osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zwane „podmiotem przyjmującym na praktykę”. Może ona przyjmować na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia.

Czy praktyka musi być odpłatna?

Nie. Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie.

Ile miesięcznie może zarobić praktykant?

Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Oznacza to, że od 1 lipca 2023 r. praktykant będzie mógł zarobić maksymalnie 7200 zł brutto (2 x 3600 zł brutto - minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2023 r.).

Rodzi to pytanie, czy ustawowo uregulowane maksymalne wynagrodzenie nie narusza cywilnoprawnej swobody umów. Wydaje się, że tak.

Jednak wskazuje się, że z przepisów dotyczących praktyk absolwenckich nie wynika, aby praktykant podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu. W konsekwencji obliczona zaliczka na podatek dochodowy naliczona przez płatnika nie ulegnie obniżeniu o potrąconą składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Podmiot przyjmujący praktykanta na praktykę nie ma obowiązku odprowadzania od świadczenia otrzymywanego przez praktykanta składek na ubezpieczenia społeczne.

Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką?

Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności (jest więc to katalog otwarty i umowa może zawierać też inne informacje:

  1. rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
  2. okres odbywania praktyki;
  3. tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
  4. wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.
Umowa nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej.

Na ile może być zawarta umowa o praktykę absolwencką?

Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące. Co ważne nie jes to umowa na okres próbny, który również może wynosić maksymalnie 3 miesiące. Zawarcie kolejnej umowy pomiędzy praktykantem a tym samym podmiotem przyjmującym na praktykę jest możliwe tylko na łączny okres 3 miesięcy.

Czy umowa o praktykę może być rozwiązana?

W przypadku gdy praktyka odbywana jest:

  1. nieodpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie;
  2. odpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

BHP przy praktykach absolwenckich

Podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia praktykantowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych m.in. w Kodeksie pracy, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki - odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Czy mogę otrzymać zaświadczenie z odbytych praktyk?

Tak, jak najbardziej. Podmiot przyjmujący na praktykę, na wniosek praktykanta, jest obowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki. 

Zaświadczenia nie należy mylić ze świadectwem pracy, które wydaje pracodawca po zakończeniu stosunku pracy czy jego wygaśnięciu. Co może znajdować się w zaświadczeniu z odbytych praktyk absolwenckich? Może to być opis tego:

  • jakie stanowisko zajmował absolwent
  • jakie rodzaj pracy i zadania zostały mu powierzone
  • jak została oceniona jego praca
  • jakie nabył kompetencje i umiejętności
  • jak radził sobie ze stresem, z ewentualnymi trudnymi i problematycznymi sytuacjami
  • jak współpracował w zespole.

Sąd Najwyższy podkreśla, że celem wydania takiego zaświadczenia jest obowiązek dbania o dobro pracownika, do którego zalicza się m.in. powinność dostarczania pracownikowi informacji i dokumentów (np. zaświadczeń o stażu pracy) istotnych z punktu widzenia realizacji stosunku pracy, a nawet szerzej (np. gdy chodzi o zaświadczenie o zarobkach potrzebne do realizacji uprawnień poza zakładem pracy), np. wyr. SN z 17 lutego 2004 r., I PK 386/03.

Takie zaświadczenie i referencje, czyli opinia z odbytej praktyki są dokumentem, który może się okazać bardzo przydatny przy poszukiwaniu kolejnej pracy. Referencje dołączone do CV i listu motywacyjnego sprawiają, że kandydat jest postrzegany jako osoba profesjonalna, posiadająca określone doświadczenie. Opinia pracodawcy jest bowiem z reguły uzupełniona opisem wykonywanych przez pracownika zadań.

Ile wynoszą przerwy w pracy absolwenta przy praktyce absolwenckiej?

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:

  1. wynosi co najmniej 6 godzin - pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  2. jest dłuższy niż 9 godzin - pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  3. jest dłuższy niż 16 godzin - pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Powyższe przerwy wlicza się do czasu pracy.

Czy do praktyk absolwenckich stosuje się Kodeks pracy?

Generalnie do praktyk absolwenckich nie stosuje się Kodeksu pracy. Jedynymi regulacjami i zagadnieniami, na wyraźne polecenie ustawodawcy, które należy stosować są:

  1. Zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu;
  2. Maksymalny wymiar czasu pracy, czyli czas pracy absolwenta nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy;
  3. Maksymalny limit tygodniowego czasu pracy, gdzie tygodniowy czas pracy absolwenta łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym;
  4. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku;
  5. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego;
  6. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA