Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia?
REKLAMA
REKLAMA
- Od kiedy liczyć okres wypowiedzenia?
- Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w dniach?
- Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w tygodniach?
- Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w miesiącach?
Od kiedy liczyć okres wypowiedzenia?
Nie każdy okres wypowiedzenia liczy się w ten sam sposób. Polskie prawo pracy przewiduje różne długości okresu wypowiedzenia. Inny okres wypowiedzenia będzie dla osoby zatrudnionej na umowie na okres próbny trwający 2 tygodnie, inny gdy ten okres próbny zostanie ustalony na miesiąc, jeszcze inny będzie dotyczył pracownika wykonującego pracę na podstawie umowy o pracę na okres 2 lat. Najdłuższy okres wypowiedzenia przysługuje osobie zatrudnionej na okres co najmniej 3 lat. Przepisy przewidują okresy wypowiedzenia liczone w dniach, tygodniach lub miesiącach.
REKLAMA
Umowa | Okres wypowiedzenia |
Umowa na okres próbny do 2 tygodni | 3 dni robocze |
Umowa na okres próbny powyżej 2 tygodni, ale poniżej 3 miesięcy | 1 tydzień |
Umowa na okres próbny 3 miesiące | 2 tygodnie |
Umowa na czas określony lub nieokreślony poniżej 6 miesięcy | |
Umowa na czas określony lub nieokreślony od 6 miesięcy | 1 miesiąc |
Umowa na czas określony lub nieokreślony od 3 lat | 3 miesiące |
Od kiedy należy liczyć początek okresu wypowiedzenia? Czy od dnia następującego po dniu złożenia wypowiedzenia? Czasami tak, ale rzadko.
Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w dniach?
Okres wypowiedzenia w dniach stosuje się tylko do umów na czas próbny wynoszący maksymalnie 2 tygodnie. Po wypowiedzeniu umowy przez jedną ze stron stosunku pracy muszą minąć 3 dni robocze, aby umowa mogła się rozwiązać. Chodzi o dni robocze, a więc do okresu wypowiedzenia liczonego w dniach nie wlicza się niedziel oraz świąt wolnych od pracy na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy. 3-dniowy okres wypowiedzenia rozpoczyna się w dniu następującym bezpośrednio po dniu wręczenia wypowiedzenia. Pamiętajmy jednak, że musi być to dzień roboczy. Jeśli po dniu wręczenia wypowiedzenia następuje niedziela albo święto, np. 15 sierpnia, bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się w kolejnym dniu.
Martyna S. złożyła wypowiedzenie w dniu 14 sierpnia 2024 r. (środa). Okres wypowiedzenia nie może się rozpocząć w następnym dniu, ponieważ w czwartek 5 sierpnia wypada święto ustawowo wolne od pracy – Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny. Pierwszym dniem okresu wypowiedzenia będzie więc piątek 16 sierpnia, a ostatnim poniedziałek 19 sierpnia 2024 r. Niedziela to również dzień wolny od pracy zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy.
Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w tygodniach?
Przy umowach zawieranych na okres próbny powyżej 2 tygodni do 3 miesięcy oraz umowach na czas określony i nieokreślony trwających poniżej 6 miesięcy stosuje się okres wypowiedzenia określony w tygodniach – 1 tydzień lub 2 tygodnie. Od kiedy należy liczyć tygodniowy i dwutygodniowy okres wypowiedzenia?
Tutaj zasadą jest rozpoczynanie okresu wypowiedzenia od najbliższej niedzieli przypadającej po dniu wręczenia wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia kończy się natomiast w sobotę.
Danuta W. zatrudniona na okres 5 miesięcy ma prawo do 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Wręcza wypowiedzenie 9 sierpnia 2024 r. w piątek. Okres wypowiedzenia rozpoczyna się w niedzielę 11 sierpnia, a kończy się w sobotę 24 sierpnia 2024 r. Gdyby złożyła wypowiedzenie w poniedziałek 12 sierpnia 2024 r., wypowiedzenie rozpoczęłoby swój bieg dopiero w niedzielę 18 sierpnia, a zakończyłoby w sobotę 31 sierpnia.
Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w miesiącach?
Zatrudnienie na okres od 6 miesięcy i dłuższe wiąże się z możliwością wypowiedzenia umowy z okresem wypowiedzenia określonym w miesiącach. Osoby zatrudnione od 6 miesięcy wypowiadają umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia, a osoby zatrudnione na okres minimum 3 lat mają zapewniony 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od kiedy liczy się wypowiedzenie w miesiącach?
Miesięczne okresy wypowiedzenia liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wręczenia wypowiedzenia, a kończy się wraz z ostatnim dniem miesiąca. Jeśli zależy nam na tym, aby okres wypowiedzenia był jak najdłuższy, wypowiedzenie składa się z początkiem miesiąca. Jeśli chcemy jak najkrócej przebywać na wypowiedzeniu, dokument wręczamy z końcem miesiąca.
Weronika S. zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony złożyła wypowiedzenie z dniem 31 lipca 2024 r. (środa). 3-miesięczny okres wypowiedzenia zaczyna biec już następnego dnia 1 sierpnia (czwartek). Ostatnim dniem okresu wypowiedzenia będzie 31 październik 2024 r. (czwartek). Gdyby złożyła wypowiedzenie dzień później czyli 1 sierpnia, pierwszym dniem okresu wypowiedzenia były dopiero września, a ostatnim 30 listopada.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023, poz. 1465)
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023, poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat