Wpływ minimalnego wynagrodzenia na świadczenia pracownicze
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia
Jego wysokość jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.
Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się m.in.:
- nagrody jubileuszowej,
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Jeżeli z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za każdy miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia.
Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzinowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy.
Także pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczoną na godzinę pracy.
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Wysokość minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.
Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na niektóre świadczenia pracownicze, do których należą:
- dodatek za pracę w porze nocnej,
- wynagrodzenie za przestój (niezawiniony przez pracownika),
- odprawa pieniężna w ramach grupowego zwolnienia,
- odszkodowanie z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu,
- odszkodowanie dla pracownika, który rozwiązał umowę z powodu mobbingu lub dyskryminacji,
- kwota wolna od potrąceń,
- wynagrodzenie chorobowe,
- wysokość świadczenia pieniężnego dla osób odbywających praktyki absolwenckie.
W okresie pierwszego roku pracy w karierze zawodowej pracownika wysokość jego wynagrodzenia nie może być niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia.
W ubezpieczeniach
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę jest wykorzystywana do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla:
- żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę kandydacką - stanowi ją kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w grudniu poprzedniego roku,
- duchownych - kwota minimalnego wynagrodzenia,
- osób duchownych, sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (art. 6a ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej) - kwota minimalnego wynagrodzenia,
- osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (art. 6b ust. 1 ustawy systemowej) - 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
- zleceniobiorców, którym wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia jest ustalone w odmienny sposób niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, w stawce akordowej lub prowizyjnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia,
- osób objętych ubezpieczeniami dobrowolnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie,
- niań (umowa uaktywniająca) - od kwoty nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie ZUS opłaci składki na ubezpieczenia finansowane przez budżet państwa,
- osób przebywających na urlopie wychowawczym - kwota nie niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia,
- osób rozpoczynających działalność gospodarczą przez okres 24 miesięcy - kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.
Minimalne wynagrodzenie jest również wykorzystywane w ustalaniu podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów, np. przy wykonywaniu umowy zlecenia.
W zasiłkach
W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). W pierwszym roku pracy podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat