REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na świadczenia pracownicze

Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest najniższą stawką wynagrodzenia miesięcznego, która jest ustalona dla pracownika zatrudnionego na podsta­wie umowy o pracę, mianowania, powołania, wybo­ru lub spółdzielczej umowy o pracę. W 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł.

Wysokość wynagrodzenia

Jego wysokość jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Autopromocja

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracow­nika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statysty­ki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.

Przy oblicza­niu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się m.in.:

 • nagrody jubileuszowej,
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracowni­kowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadlicz­bowych.

Jeżeli z uwagi na terminy wypłat niektórych skład­ników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagro­dzenia, należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za każdy miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzi­nowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypła­ca się za każdą godzinę pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych sta­wek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wyna­grodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzie­lenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowa­nia przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wyna­grodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczo­ną na godzinę pracy.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w przypad­ku pracownika zatrudnionego w niepełnym mie­sięcznym wymiarze czasu pracy ustala się w kwo­cie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przy­padających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na niektóre świadczenia pracownicze, do których należą:

 • dodatek za pracę w porze nocnej,
 • wynagrodzenie za przestój (niezawiniony przez pracownika),
 • odprawa pieniężna w ramach grupowego zwol­nienia,
 • odszkodowanie z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu,
 • odszkodowanie dla pracownika, który rozwiązał umowę z powodu mobbingu lub dyskryminacji,
 • kwota wolna od potrąceń,
 • wynagrodzenie chorobowe,
 • wysokość świadczenia pieniężnego dla osób odbywających praktyki absolwenckie.

W okresie pierwszego roku pracy w karierze zawo­dowej pracownika wysokość jego wynagrodzenia nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

W ubezpieczeniach

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę jest wykorzystywana do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla:

 • żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy peł­niących służbę kandydacką - stanowi ją kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w grudniu poprzedniego roku,
 • duchownych - kwota minimalnego wynagro­dzenia,
 • osób duchownych, sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (art. 6a ust. 1 pkt 5 ustawy syste­mowej) - kwota minimalnego wynagrodzenia,
 • osób sprawujących osobistą opiekę nad dzie­ckiem (art. 6b ust. 1 ustawy systemowej) - 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
 • zleceniobiorców, którym wynagrodzenie z tytu­łu wykonywania umowy zlecenia jest ustalone w odmienny sposób niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, w stawce akordowej lub pro­wizyjnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia,
 • osób objętych ubezpieczeniami dobrowolnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż minimal­ne wynagrodzenie,
 • niań (umowa uaktywniająca) - od kwoty nie wyż­szej niż minimalne wynagrodzenie ZUS opłaci składki na ubezpieczenia finansowane przez budżet państwa,
 • osób przebywających na urlopie wychowaw­czym - kwota nie niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia,
 • osób rozpoczynających działalność gospodar­czą przez okres 24 miesięcy - kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie jest również wykorzy­stywane w ustalaniu podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów, np. przy wykonywa­niu umowy zlecenia.

W zasiłkach

W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru zasił­ku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). W pierwszym roku pracy podstawa wymiaru zasił­ku nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA