REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na świadczenia pracownicze

Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest najniższą stawką wynagrodzenia miesięcznego, która jest ustalona dla pracownika zatrudnionego na podsta­wie umowy o pracę, mianowania, powołania, wybo­ru lub spółdzielczej umowy o pracę. W 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł.

Wysokość wynagrodzenia

Jego wysokość jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Autopromocja

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracow­nika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statysty­ki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.

Przy oblicza­niu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się m.in.:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracowni­kowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadlicz­bowych.

Jeżeli z uwagi na terminy wypłat niektórych skład­ników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagro­dzenia, należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za każdy miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzi­nowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypła­ca się za każdą godzinę pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych sta­wek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wyna­grodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzie­lenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowa­nia przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wyna­grodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczo­ną na godzinę pracy.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w przypad­ku pracownika zatrudnionego w niepełnym mie­sięcznym wymiarze czasu pracy ustala się w kwo­cie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przy­padających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na niektóre świadczenia pracownicze, do których należą:

  • dodatek za pracę w porze nocnej,
  • wynagrodzenie za przestój (niezawiniony przez pracownika),
  • odprawa pieniężna w ramach grupowego zwol­nienia,
  • odszkodowanie z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu,
  • odszkodowanie dla pracownika, który rozwiązał umowę z powodu mobbingu lub dyskryminacji,
  • kwota wolna od potrąceń,
  • wynagrodzenie chorobowe,
  • wysokość świadczenia pieniężnego dla osób odbywających praktyki absolwenckie.

W okresie pierwszego roku pracy w karierze zawo­dowej pracownika wysokość jego wynagrodzenia nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

W ubezpieczeniach

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę jest wykorzystywana do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla:

  • żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy peł­niących służbę kandydacką - stanowi ją kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w grudniu poprzedniego roku,
  • duchownych - kwota minimalnego wynagro­dzenia,
  • osób duchownych, sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (art. 6a ust. 1 pkt 5 ustawy syste­mowej) - kwota minimalnego wynagrodzenia,
  • osób sprawujących osobistą opiekę nad dzie­ckiem (art. 6b ust. 1 ustawy systemowej) - 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • zleceniobiorców, którym wynagrodzenie z tytu­łu wykonywania umowy zlecenia jest ustalone w odmienny sposób niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, w stawce akordowej lub pro­wizyjnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia,
  • osób objętych ubezpieczeniami dobrowolnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż minimal­ne wynagrodzenie,
  • niań (umowa uaktywniająca) - od kwoty nie wyż­szej niż minimalne wynagrodzenie ZUS opłaci składki na ubezpieczenia finansowane przez budżet państwa,
  • osób przebywających na urlopie wychowaw­czym - kwota nie niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia,
  • osób rozpoczynających działalność gospodar­czą przez okres 24 miesięcy - kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie jest również wykorzy­stywane w ustalaniu podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów, np. przy wykonywa­niu umowy zlecenia.

W zasiłkach

W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru zasił­ku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). W pierwszym roku pracy podstawa wymiaru zasił­ku nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA