REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na świadczenia pracownicze

Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest najniższą stawką wynagrodzenia miesięcznego, która jest ustalona dla pracownika zatrudnionego na podsta­wie umowy o pracę, mianowania, powołania, wybo­ru lub spółdzielczej umowy o pracę. W 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł.

Wysokość wynagrodzenia

Jego wysokość jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracow­nika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statysty­ki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.

Przy oblicza­niu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się m.in.:

 • nagrody jubileuszowej,
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracowni­kowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadlicz­bowych.

Jeżeli z uwagi na terminy wypłat niektórych skład­ników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagro­dzenia, należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za każdy miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzi­nowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypła­ca się za każdą godzinę pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych sta­wek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wyna­grodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzie­lenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowa­nia przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wyna­grodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczo­ną na godzinę pracy.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w przypad­ku pracownika zatrudnionego w niepełnym mie­sięcznym wymiarze czasu pracy ustala się w kwo­cie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przy­padających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na niektóre świadczenia pracownicze, do których należą:

 • dodatek za pracę w porze nocnej,
 • wynagrodzenie za przestój (niezawiniony przez pracownika),
 • odprawa pieniężna w ramach grupowego zwol­nienia,
 • odszkodowanie z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu,
 • odszkodowanie dla pracownika, który rozwiązał umowę z powodu mobbingu lub dyskryminacji,
 • kwota wolna od potrąceń,
 • wynagrodzenie chorobowe,
 • wysokość świadczenia pieniężnego dla osób odbywających praktyki absolwenckie.

W okresie pierwszego roku pracy w karierze zawo­dowej pracownika wysokość jego wynagrodzenia nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

W ubezpieczeniach

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę jest wykorzystywana do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla:

 • żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy peł­niących służbę kandydacką - stanowi ją kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w grudniu poprzedniego roku,
 • duchownych - kwota minimalnego wynagro­dzenia,
 • osób duchownych, sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (art. 6a ust. 1 pkt 5 ustawy syste­mowej) - kwota minimalnego wynagrodzenia,
 • osób sprawujących osobistą opiekę nad dzie­ckiem (art. 6b ust. 1 ustawy systemowej) - 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
 • zleceniobiorców, którym wynagrodzenie z tytu­łu wykonywania umowy zlecenia jest ustalone w odmienny sposób niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, w stawce akordowej lub pro­wizyjnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia,
 • osób objętych ubezpieczeniami dobrowolnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż minimal­ne wynagrodzenie,
 • niań (umowa uaktywniająca) - od kwoty nie wyż­szej niż minimalne wynagrodzenie ZUS opłaci składki na ubezpieczenia finansowane przez budżet państwa,
 • osób przebywających na urlopie wychowaw­czym - kwota nie niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia,
 • osób rozpoczynających działalność gospodar­czą przez okres 24 miesięcy - kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie jest również wykorzy­stywane w ustalaniu podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów, np. przy wykonywa­niu umowy zlecenia.

W zasiłkach

W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru zasił­ku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). W pierwszym roku pracy podstawa wymiaru zasił­ku nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA