Jak wystawić zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia
REKLAMA
Jakie składniki brać pod uwagę przy obliczeniach
W zaświadczeniu o dochodach uzyskanych przez pracownika należy ujmować jedynie składniki o tzw. charakterze wynagrodzeniowym.
REKLAMA
Ustalając, które składniki wliczać do wynagrodzenia, można wzorować się na załączniku do formularza sprawozdawczego GUS Z-03 „Zakres składników wynagrodzeń w gospodarce narodowej obowiązujący od 1 stycznia 2000 r.”, w którym zdefiniowano składniki zaliczane do wynagrodzeń, oraz te, które takiego charakteru nie mają (patrz tabela).
W zaświadczeniu należy także wykazać kwotę potrącanej z wynagrodzenia pożyczki z zfśs, jeśli formularz zawiera pytanie dotyczące obciążeń wynagrodzenia.
Do wynagrodzeń zaliczamy m.in.: | Do wynagrodzeń nie zaliczamy m.in.: |
● wynagrodzenia zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej, ● dodatki za staż pracy, za szczególne kwalifikacje lub warunki pracy, ● premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, ● dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, ● wynagrodzenia za urlopy wypoczynkowe i dla poratowania zdrowia, za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, za czas przestoju niezawinionego przez pracownika i in., ● nagrody jubileuszowe, odprawy rentowe i emerytalne, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ● świadczenia w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia. | ● świadczeń finansowanych ze środków zfśs i świadczeń urlopowych, ● wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów BHP oraz ekwiwalentów pieniężnych za te świadczenia, a także ekwiwalentów za pranie odzieży roboczej, ekwiwalentów pieniężnych za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, ● ekwiwalentów pieniężnych za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące własność wykonawcy, ● wypłat i należności z tytułu podróży służbowych, w tym diety oraz ryczałtu za nocleg z tytułu podróży służbowej, ● ryczałtów pieniężnych za używanie do celów służbowych samochodów lub innych środków lokomocji niebędących własnością pracodawcy, ● wartości umundurowania, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw, ● odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, oraz z przyczyn niedotyczących pracowników, ● odpraw pośmiertnych, ● odszkodowań wynikających z umowy o zakazie konkurencji. |
Więcej na ten temat przeczytasz w płatnej części serwisu w artykule: Zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat