Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie i zawód nauczyciela - zmiany 2022

Emilia Panufnik
Wynagrodzenie nauczycieli 2022, zmiany w zawodzie, ile zarabia nauczyciel?
Wynagrodzenie nauczycieli 2022, zmiany w zawodzie, ile zarabia nauczyciel?
Shutterstock
Wynagrodzenie i zawód nauczyciela czekają zmiany już w 2022 r. Jaka będzie podwyżka wynagrodzeń nauczycieli? Co zmieni się w czasie pracy, awansie, ocenie pracy i urlopie nauczycieli?

Braki kadrowe w szkołach

Z interpelacji nr 27357 do ministra edukacji i nauki w sprawie sytuacji kadrowej polskiej oświaty, którą zgłosiła Posłanka Magdalena Sroka, wynika, że dyrektorzy szkół mają problem z brakami w kadrze nauczycielskiej. Braki kadrowe zgłosiło 46% dyrektorów szkół, co pozwala stwierdzić, iż problem ten jest powszechny. Jacy nauczyciele są najbardziej potrzebni? Okazuje się, że nauczyciele matematyki, chemii, biologii, fizyki, informatyki i przedmiotów zawodowych. Posłanka Magdalena Sroka jest zaniepokojona zjawiskami, których przyczyną jest właśnie brak nauczycieli:

"Samorządy i kuratoria potwierdzają, że szkoły obsadzają wakaty osobami bez kwalifikacji, powołują się przy tym na art. 15 ust. 2 Prawa oświatowego. W skierowanym do mojego biura piśmie Pomorska Rada Oświatowa z troską zauważa pogarszanie się sytuacji kadrowej w szkołach i placówkach oświatowych przejawiające się brakiem nauczycieli o odpowiednich kwalifikacjach. Jednocześnie za niepokojące zjawisko rada uznaje pogłębiającą się dysproporcję w strukturze wiekowej nauczycieli, a także zmniejszającą się liczbę absolwentów szkół wyższych decydujących się na wybór zawodu nauczyciela, która jest konsekwencją pogarszania się statusu ekonomicznego tej grupy zawodowej. Pogłębiające się braki kadrowe oraz obniżający się prestiż i status ekonomiczny nauczycieli jest zagrożeniem dla edukacji młodego pokolenia Polaków."

Wyższe wynagrodzenie i prestiż zawodu nauczyciela?

W związku z powyższym Pani poseł zwraca się do Ministra Edukacji i Nauki z następującymi pytaniami:

 1. Proszę o informację, czy resort przewiduje podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli? Jeśli tak, to w jakim terminie?
 2. Proszę o podanie, czy resort przewiduje podjęcie działań zapobiegających dalszemu obniżaniu prestiżu zawodu nauczyciel, a także wprowadzenie systemu, który w sposób znaczący uatrakcyjniłby zawód nauczyciela i skłonił do kształcenia się oraz do podejmowania pracy w zawodzie nauczyciela?
 3. Jakie działania planuje podjąć ministerstwo, aby polepszyć warunki pracy w oświacie?

Na pytania zawarte w interpelacji nr 27357 odpowiada Sekretarz Stanu Ministra edukacji i Nauki, Dariusz Piontkowski. Zapewnia o tym, że zmiany dotyczące pragmatyki zawodowej nauczycieli stanowią przedmiot dyskusji w Zespole do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Zespół reprezentowany jest przez przedstawicieli rządu, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz organizacji jednostek samorządu terytorialnego. Strony te mają wypracować wspólnie rozwiązania systemowe w dziedzinie edukacji narodowej, a także określić strategię polityki oświatowej dotyczącą  praw i obowiązków pracowników oświaty. Główne tematy do rozstrzygnięcia to:

 • finansowanie oświaty,
 • wynagradzanie nauczycieli,
 • awans zawodowy,
 • czasu i warunki pracy nauczycieli.

Dnia 21 września 2021 r. Zespół wypracował ogólne kierunki zmian, takie jak: podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli, modyfikacja systemu wynagradzania oraz czasu pracy. Minister edukacji i Nauki zauważa, że wspomniane zmiany dążą do umocnienia "statusu i etosu zawodu nauczyciela i zakładają zwiększenie środków finansowych na płace nauczycieli". Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli ma dotyczyć w szczególności tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie. Przede wszystkim średnie wynagrodzenie nauczycieli ma zostać zastąpione przeciętnym wynagrodzeniem nauczycieli. Jego wysokość będzie zależała od kwoty bazowej dla nauczycieli. Zgodnie z kwotą bazową ogłaszaną w każdym roku w ustawie budżetowej i przeciętne wynagrodzenie w zależności od stopnia nauczycielskiego będzie wynosiło:

 1. nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego - 140% kwoty bazowej,
 2. nauczyciela mianowanego - 181% kwoty bazowej,
 3. nauczyciela dyplomowanego - 223% kwoty bazowej.

Podwyżki dla nauczycieli 2022 - średnie wynagrodzenie

Aktualne średnie wynagrodzenie nauczycieli, po wzięciu pod uwagę proponowanych zmian, wzrośnie o:

 1. 1023 zł - nauczyciel stażysta,
 2. 1412 zł - nauczyciel kontraktowy,
 3. 1306 zł - nauczyciel mianowany,
 4. 1 380 zł - nauczyciel dyplomowany.

W związku z powyższym nauczyciele będą zarabiać średnio:

 1. 4950 zł - nauczyciel stażysta,
 2. 4950 zł - nauczyciel kontraktowy,
 3. 6400 zł - nauczyciel mianowany,
 4. 7890 zł - nauczyciel dyplomowany.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli - podwyżka 2022

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie natomiast o:

 1. 1061 zł - nauczyciel stażysta,
 2. 976 zł - nauczyciel kontraktowy,
 3. 1095 zł - nauczyciel mianowany,
 4. 10840 zł - nauczyciel dyplomowany.

Zgodnie z powyższą podwyżką, wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 2022 r. wynosiłoby:

 1. 4010 zł - nauczyciel stażysta,
 2. 4010 zł - nauczyciel kontraktowy,
 3. 4540 zł - nauczyciel mianowany,
 4. 5130 zł - nauczyciel dyplomowany.

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela - ustawa

Proponuje się również, aby minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli określane były wyłącznie w ustawie (a nie w rozporządzeniu). Co więcej, "wzrost przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będzie powodował automatycznie wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o taki sam procent."

Pensum nauczyciela

Podwyższenie pensum będzie oznaczało wzrost wynagrodzenia zasadniczego i dodatków. "Godzina realizowana w ramach pensum jest droższa niż godzina ponadwymiarowa, zatem po przesunięciu 4 godzin ponadwymiarowych do pensum niezbędne jest zapewnienie wyższych środków na taki sam wymiar realizowanych zajęć."

Należy zwrócić uwagę na to, że większy wymiar zajęć nie będzie dotyczył nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Stawka godzinowa nauczyciela - podwyżka 2022

Sekretarz Stanu przypomina, iż czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo (art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). "W odniesieniu do 40 godz. tygodniowego czasu pracy, stawka godzinowa nauczycieli, których obowiązkowy wymiar zajęć będzie wynosił 22 godziny, wzrośnie w porównaniu do obecnych stawek nauczycieli realizujących 18-godzinne pensum."

Stawka godzinowa nauczyciela ma wzrosnąć o:

 1. 6,38 zł - nauczyciel stażysta,
 2. 5,87 zł - nauczyciel kontraktowy,
 3. 6,58 zł - nauczyciel mianowany,
 4. 6,52 zł - nauczyciel dyplomowany.

Zmiany w zawodzie nauczyciela od września 2022 r.

Ponadto Minister Edukacji i Nauki przygotował propozycje zmian w zawodzie nauczyciela, które miałyby obowiązywać od 1 września 2022 roku. Zmiany te dotyczą następujących kwestii:

 1. "czasu pracy – aby nauczyciel jak największą część swojego czasu poświęcał uczniom, a nie biurokracji. Stąd propozycja wprowadzenia od 1 września 2022 r. dostępności nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo, w czasie której nauczyciel będzie np. spotykał się z rodzicami, będzie dostępny dla swoich uczniów, ale też weźmie udział w radzie pedagogicznej. Zmiana tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli „tablicowych” ujednolici wymiar realizowanych przez nauczycieli zajęć;
 2. awansu zawodowego - likwidację stopni nauczyciela stażysty i kontraktowego, rezygnację ze staży i biurokracji na rzecz praktycznego przygotowania do zawodu, wyprowadzenie egzaminu praktycznego i wystandaryzowanego zewnętrznego egzaminu teoretycznego na stopień nauczyciela mianowanego, wprowadzenie specjalizacji dla nauczycieli dyplomowanych;
 3. oceny pracy - uporządkowanie przepisów poprzez określenie w akcie wykonawczym szczegółowych kryteriów oceny pracy odnoszących się do kryteriów ustawowych;
 4. urlopu nauczycieli – likwidację pracy nauczycieli szkół feryjnych w czasie ich urlopu. Proponuje się nowe rozliczanie urlopu (50 dni roboczych) oraz rozszerzenia możliwości jego wykorzystania we wszystkie dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych tzn. w trakcie: ferii zimowych, ferii letnich, zimowej przerwy świątecznej, wiosennej przerwy świątecznej, a także dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zależności od typu szkoły".

sejm.gov.pl 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Jak Polski Ład wpłynie na nasze wynagrodzenia (PDF)
Jak Polski Ład wpłynie na nasze wynagrodzenia (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(14)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kitarochus1
  2021-10-27 17:54:04
  I znowu powielanie nieprawdy. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Nigdy nie zarabiałam podawanych tutaj pieniędzy i na pewno nie otrzymam pensji 7890. Można kłamać, ile się chce, ale czy to sprawi, że do zawodu przyjdą nowi i młodzi ludzie? Nie sądzę.
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Muss
  2021-11-05 13:19:01
  A czy ktoś z łaski swojej napisze w końcu, że problemem nie są pieniądze, tylko toksyczność tej pracy spowodowana zachowaniem rodziców-klientów? Potem tacy rodzice-klienci przeczytają ten artykuł z "pomysłami" ministerstwa i jeszcze bardziej się zapieklą, że w d nam się poprzewracało, chcemy nic nie robić i mieć ferie, wakacje, trzynastki i nie wiadomo jakie jeszcze atrakcje. Problemem jesteście Wy, rodzice-klienci. Przez takich jak Wy, którzy pisali na mnie donosy, że za dobrze bawię się z dziećmi (wybaczcie, że uczę modelem fińskim), zrezygnowałam ostatecznie. Nie mam siły na następne załamanie nerwowe. Ani na to, co robi rząd (nie Rząd), budując jeszcze większy mur tymi farmazonami o podwyżkach. Wsadźcie sobie wszyscy te "darmowe wakacje" w 4 litery, a ja spokojnie będę obserwować Waszą frustrację, gdy już totalnie nikt nie będzie miał ochoty uczyć Waszych dzieci :). PS. Jeszcze raz usłyszę o tym, że w szkołach nie ma nauczycieli z powołania, uduszę się ze śmiechu. Banda hipokrytów. Oby Was karma ugryzła w zad.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zbysław
  2021-10-27 21:25:04
  Dla kolejnych rządów od czasów II RP Oświata była "5 kołem u wozu". Jeżeli ten rząd chce dać podwyżki belfrom, to dlaczego chce ich przy okazji upokorzyć- traktując ich jak dzieci specjalnej troski. To nie zachęca młodych ludzi, aby wiązali swoją przyszłość w pracy szkole za marną pensję. A może o to chodzi, żeby było tak jak podczas minionych strajków nauczycielskich, gdzie egzaminy obstawiali wybitni pedagodzy w sutannach, habitach, strażacy, strażnicy miejscy, urzędnicy czy kto tam jeszcze? A może sprowadźmy edukację do podstawowej nauki pisania, czytania i liczenia do 100- najlepiej przy szkółkach parafialnych...
  5
 • BUNDY TED
  2021-11-04 13:17:20
  MOŻE KTOŚ W KOŃCU POWIE PRAWDĘ! KTO BĘDZIE MIAŁ 22 GODZINY SKORO LEDWO CO JEST 18? ********** DYREKCJI, A RESZTA NA BRUK! LICZBA UCZNIÓW Z DYSFUNKCJAMI WSZELAKIEJ MAŚCI CIĄGLE ROŚNIE. NAUCZANIE TO DROGA PRZEZ MĘKĘ ZA GROSZE:) WBREW OBIEGOWYM KŁAMSTWOM PAPIEROLOGI PRZYBYWA. NIE CHCĘ ŻADNEJ PODWYŻKI KOSZTEM ZDROWIA! JAK MI ZABIORĄ GODZINY, TO NIE BĘDĘ MÓGŁ UZUPEŁNIĆ, BO BĘDĄ MUSIAŁ SIEDZIEĆ W MACIERZYSTEJ SZKOLE W RAMACH, POŻAL SIĘ BOŻE, DOSTĘPNOŚCI, NAUCZYTCIELE BĘDĄ SFRUSTROWANIA I BARDZIEJ ZMĘCZENI. EFEKTYWNOŚĆ NAUCZANIA SPADNIE. ZASYPYWANIE DZIUR ETATOWYCH WYŻSZYM PENSUM NIC TU NIE POMOŻE. ZOBACZYCIE TO I TAK SIĘ ZAWALI. TYLE ODE MNIE.
  1
 • Nauczyciel
  2021-11-03 17:11:50
  Chcąc zachęcić młodych do pracy w placówkach oświatowych, należy zachęcać, a nie odstraszać ciągłymi zmianami i egzaminami, nie wiem w którym zawodzie ( może lekarze) ciągle każą się doskonalić i kształcić, a najlepiej za swoje pieniądze. Co może przyciągnąć młodych do szkół ; prawo do przynajmniej trochę wcześniejszej emerytury np wojskowi i policjanci biorą to pod uwagę w wyborze pracy, następnie stabilność finansowa i godne zarobki, pensum obecnie rzeczywiście trochę za niskie więc z pewnością do wynegocjowania ze stroną nauczycielską, natomiast karciane maja się nijak do warunków w jakich pracuje nauczyciel, tj brak dodatkowych pomieszczeń, klas, biurek, komputerów, czyli podstaw do tego gdzie mógłby się taki nauczyciel w danej placówce podziać, czyli jak mniemam szkoły i przedszkola zostaną rozbudowane o nowe pomieszczenia. A jeżeli nie to pozostaje nauczycielom siedzieć i pracować karcianki na korytarzu szkolnym ,w szatni przedszkolnej lub u pani dyrektor w gabinecie ...
  1
 • Basia
  2021-11-08 13:28:23
  Kolejne kłamstwa i bzdury. Jako nauczyciel dyplomowany razem e stażem mam ok, 4400 brutto, a gdzie te 7.000?
  0
 • nauczyciel z długim stażem
  2021-11-14 17:12:52
  Szczególnie jak się widzi taaaaki błąd w wynagrodzeniu zasadniczym w tym artykule "10840 zł - nauczyciel dyplomowany" Nikt nie pogardziłby taka kasą w kwestii podwyżki/ktoś powinien to sprawdzać, jakiś korektor/ . Ciekawe jest pensum, przy tej wysokości to sporo nauczycieli musi odejść, bo nie sposób zabezpieczyć tych godzin, mało tego tzw nauczyciele wspomagający/współorganizujący proces dydaktyczny juz dawno pracują na podwyższonym pensum bez dodatkowej zapłaty. Nic juz nie zdziwi.
  0
 • 666
  2021-11-15 21:12:53
  ch0oj wie czy to netto czy brutto kwoty są jak zwykle tandeta i dno redaktorzyn...
  0
 • aaa
  2021-11-16 16:04:00
  Nigdy jeszcze nie otrzymałam wynagrodzenia w tak wysokiej kwocie. Likwidacja stopnia nauczyciela kontraktowego- to po co były moje przygotowania, rozmowa i ocena dorobku??? skoro likwidują te stopnie awansu to z automatu powinno się być nauczycielem mianowanym
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • odis
  2021-11-24 22:07:27
  Co wy to za idiotyzmy wypisujecie: Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie natomiast o: 10840 zł - nauczyciel dyplomowany. ??
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
Praca dla par z Ukrainy - logistyka
Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej
Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.
Hybrydowy model pracy to przyszłość
Hybrydowy model pracy to przyszłość firm. Pracodawcy powinni dostosować biura do potrzeb pracowników. Czym są elastyczne biura?
Powrót do biura po długiej pracy zdalnej. Co wynika z przepisów, co radzą eksperci? [Wywiad]
Praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna. Mimo, że pandemia jeszcze nie odpuszcza a 4. jej fala jest coraz groźniejsza, to wiele firm myśli o powrocie swoich pracowników do mniej zdalnego a bardziej stacjonarnego modelu pracy biurowej. Jak przekonać pracownika do powrotu do pracy stacjonarnej po długim okresie pracy zdalnej? Czy pracownik ma prawo odmówić wykonywania swojej pracy w biurze? Wielu pracodawców rozważa model hybrydowy pracy biurowej. Jak najlepiej zorganizować i uregulować taką pracę? Na te tematy rozmawiamy z Grzegorzem Orłowskim, radcą prawnym.
Monitoring pracowników hybrydowych - negatywne skutki
Monitoring pracowników hybrydowych przynosi negatywne skutki w postaci obniżenia zaufania do pracodawcy i zwiększenia rotacji pracowników. Sprawdź wyniki badania.
Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy?
Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy obowiązek utworzenia procedury zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy? Jakie są problemy?
Polityka prorodzinna ważna dla pracodawców
Polityka prorodzinna jest ważna dla pracodawców - takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie korzyści może przynieść pracodawcom?
Fałszywy certyfikat COVID-19 a zwolnienie z pracy
Fałszywy certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 może być przyczyną zwolnienia z pracy. Pracownicy kupują nieprawdziwe zaświadczenia o zaszczepieniu. Jakie konsekwencje takiego procederu mogą ponieść lekarze?
Polski Ład 2022 - jakie zmiany?
Polski Ład od 2022 roku - jakie zmiany w podatkach wchodzą w życie? Składka zdrowotna będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Wprowadza się nowe zwolnienia podatkowe i sankcje za nielegalne zatrudnienie.
Liczba ubezpieczonych na 30 listopada - wypłata zasiłków
Liczba ubezpieczonych na 30 listopada decyduje o tym, kto wypłaca zasiłki w następnym roku. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2021 r.? Kto w 2022 r. będzie wypłacał zasiłki - pracodawca czy ZUS?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - covid
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? Czy covid, a więc kwarantanna lub izolacja dziecka, uprawniają do pobierania zasiłku opiekuńczego z ZUS? Opieka nad dzieckiem jest wtedy konieczna. Co mogą zrobić rodzice?
Ile można dorobić do renty i emerytury?
Ile można dorobić do renty i emerytury od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r.? Jakie są limity dorabiania dla rencistów i emerytów? Ile można dorobić do renty rodzinnej i socjalnej?
Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet [BADANIE]
Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet - takie wnioski wynikają z badania "Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy". Okazuje się, że mężczyźni wolą pracować stacjonarnie, a kobiety zdalnie.
5 sposobów na poprawę samopoczucia pracowników
Oto krótki poradnik dla pracodawców o tym, jak poprawić samopoczucie pracowników. Pandemia koronawirusa pogłębiła stres i niepewność zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Psycholog wymienia 5 sposobów na polepszenie kondycji psychicznej pracowników.
Nagroda uznaniowa a podstawa chorobowego
Czy nagroda uznaniowa wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego? Należy odpowiedzieć na pytanie - czy nagroda uznaniowa przysługuje za czas pobierania zasiłku.
Odszkodowanie po wypadku w pracy - ZUS
Odszkodowanie po wypadku w pracy - kiedy ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego? Ile wynosi od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.?
Kwota bazowa do odprawy emerytalnej a premie
Jak wyliczyć kwotę bazową do odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego? Czy należy uwzględnić premie?
Niedziela handlowa - grudzień 2021
Niedziela handlowa - grudzień 2021 ma 4 niedziele. Czy 5 grudnia, 12 grudnia, 19 grudnia, 26 grudnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?
Pakiet mobilności - luty 2022
Pakiet mobilności wchodzi w życie w lutym 2022 roku. Jakie zmiany zaczną obowiązywać tym razem? Wyższe wynagrodzenia kierowców to wzrost kosztów pracy po stronie firm transportowych.
HR w chmurze – 5 mitów
Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.
Nakazy PIP a decyzje administracyjne z KPA
Nakazy PIP to decyzje administracyjne uregulowane w KPA. Jakie są różnice w treści decyzji i nakazu z KPA i ustawy o PIP? Jakie nakazy wydaje inspektor pracy?
Wykaz prac wzbronionych dla kobiet – czy jest zgodny z przepisami?
Wykaz prac wzbronionych, uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet jest dokumentem określającym, jakich prac nie powinny wykonywać kobiety. Wielu pracodawców posiada takie wykazy, ale czy na pewno są one zgodne z przepisami? Czy wykaz prac wzbronionych kobietom mógłby narazić pracodawcę na zarzut dyskryminacji? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda sytuacja prawna wykazu prac wzbronionych dla kobiet.
Dni wolne od pracy - Holandia
Dni wolne od pracy w 2021 i 2022 roku - Holandia ma 9 dni świątecznych w roku kalendarzowym. Kiedy są święta w Holandii? Oto kalendarz.
Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców
Weryfikacja szczepień pracowników jest ważna dla pracodawców. Ułatwi organizację pracy w firmie. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?