REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lipcu będzie najniższy dodatek za pracę w nocy w całym 2024 roku

dodatek za pracę w nocy lipiec 2024
Dodatek za pracę w nocy - lipiec 2024
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy w lipcu 2024 r. będzie najniższy w całym roku. Kodeks pracy przyznaje 20% dodatku za pracę w nocy. Mimo podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracujący w nocy otrzymają niższy dodatek niż w pierwszej połowie roku. 

Dodatek za pracę w nocy 2024 – Kodeks pracy

Kodeks pracy za pracę w nocy przyznaje stosowny dodatek do wynagrodzenia. Traktuje o tym art. 1518:

REKLAMA

Autopromocja

Art. 1518 § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 2. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Analizując powyższy przepis, można zauważyć kilka istotnych dla wysokości dodatku za pracę w nocy elementów. Należą do nich:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę
  • stawka godzinowa
  • 20% stawki godzinowej

Wszystko zależy więc od aktualnie obowiązującej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz liczby godzin pracy w danym miesiącu. 

Dodatek za pracę w nocy - lipiec 2024

Minimalna płaca wraz z dniem 1 lipca 2024 roku rośnie do wysokości 4300,00 zł brutto. Natomiast lipiec to miesiąc z największą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. Otóż w lipcu pracujemy aż 184 godziny (podobnie będzie w październiku tego roku). Mimo więc, że stawka minimalnego wynagrodzenia wzrośnie, dodatek za pracę w nocy będzie niższy niż we wszystkich miesiącach pierwszej połowy 2024 r. (styczeń, luty, marzec, kwiecień – 5,05 zł i maj, czerwiec – 5,30 zł).

Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy w lipcu?

Aby obliczyć wysokość dodatku za pracę w nocy w lipcu 2024 r. należy minimalną płacę w wysokości 4300 zł podzielić przez liczbę godzin pracy w lipcu czyli 184. Otrzymany wynik mnożymy przez 20%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4300 : 184 x 20% = 4,67 zł

Dodatek za pracę w nocy w lipcu najniższy w całym 2024 roku

Okazuje się więc, że w tym letnim miesiącu otrzymamy najniższy dodatek za pracę w nocy w całym 2024 roku. Tak mało dodatkowych pieniędzy pracujący w nocy będą mieli jeszcze w październiku, ponieważ wymiar czasu pracy w tych miesiącach jest identyczny.

Dodatek nocny w drugiej połowie 2024 roku:

  • lipiec, październik – 4,67 zł
  • sierpień, wrzesień – 5,12 zł
  • listopad – 5,66 zł
  • grudzień – 5,38 zł
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA